Α1 πόλο: Με το… αριστερό ο Βόλος στο 2022

Με το… αριστερό μπήκε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση στο νέο έτος. Στον πρώτο του αγώνα για το 2022 ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ν.Ο. Χανίων με 16-10 και παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση του Β’ ομίλου της Α1 πόλο με έναν βαθμό στο ενεργητικό του.

Μία ισοπαλία και 10 ήττες έχει πλέον ο Βόλος, μετά από 11 αγωνιστικές, αφού δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο κολυμβητήριο των Χανίων από τον τοπικό Ναυτικό Όμιλο. Το προχθεσινό παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με αυτό του α’ γύρου, στο οποίο ο Βόλος είχε χάσει άδικα λόγω των πολλών εις βάρος του διαιτητικών λαθών.
Αντίθετα, το ματς κύλησε όπως τα περισσότερα των Βολιωτών στο τρέχων πρωτάθλημα. Υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στο ξεκίνημα και βρέθηκαν από νωρίς να «κυνηγούν» στο σκορ. Αυτή τη φορά η νίκη του Ν.Ο. Χανίων ήταν απόλυτα δίκαιη, με τους γηπεδούχους να έχουν σαφώς καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και να προηγούνται με 10-2 στο ημίχρονο.
Ο Βόλος, που αγωνίστηκε χωρίς τους Μπομπό και Γ. Μαρινάγη για λόγους υγείας, είχε… άσφαιρο και τον πρώτο σκόρερ του Λουίς Αράγια. Ωστόσο, σημείωσε 10 γκολ που είναι αρκετά για εκτός έδρας παιχνίδι, αλλά για μία ακόμη φορά η εστία του παραβιάστηκε περισσότερες φορές. Με 16 τέρματα στο παθητικό δεν μπορούσε να έχει απαιτήσεις για κατάκτηση έστω ενός βαθμού.
Για την αρχική επτάδα του Βόλου ο προπονητής Νίκος Βενετόπουλος επέλεξε τους Σιορδίλη (τερματοφύλακας), Νικηφορίδη (αμυντικός), Γ. Στεργίου (φουνταριστός), Χάλαμ, Δ. Στεργίου, Αράγια, Γκανάτσιο (περιφερειακοί). Αντίστοιχα, οι πρώτοι επτά για τον τεχνικό των Κρητικών Ηλία Μαχαίρα ήταν οι: Κουτρουλάκης (τερματοφύλακας), Χαριτάκης (αμυντικός), Βουλγαράκης (φουνταριστός), Μπέτο, Μαζοκοπάκης, Τοτ, Αγιωργούσης (περιφερειακοί).
Με δύο γκολ του Μαζοκοπάκη και ένα των Μπέτο και Χαριτάκη οι Χανιώτες προηγήθηκαν 4-0. Το πρώτο τέρμα των Βολιωτών ήρθε από τον Γκανάτσιο στο 1’.53’’ της πρώτης περιόδου (4-1), ενώ ο Σπάχιτς έγραψε το 5-1, που ήταν το σκορ του οκταλέπτου.
Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με ένα ακόμη επί μέρους 5-1 βρέθηκαν στο +8 (10-2) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+9), όταν ο Χαριτάκης σημείωσε το 11-2 στην πρώτη φάση της τρίτης περιόδου.
Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί οι Βολιώτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τον Γιώργο Στεργίου (σκόραρε τέσσερις φορές). Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στα έξι γκολ μια και το επί μέρους σκορ ήταν 2-4.
Διαιτητές: Δαμιανάκης-Σπανούδης.
Οκτάλεπτα: 5-1, 5-1, 4-4, 2-4.
Ν.Ο. ΧΑΝΙΩΝ (Μαχαίρας): Κουτρουλάκης, Βολτυράκης 1, Σπάχιτς 3, Πολύζος, Αγιωργούσης 2, Μπατάκης 2, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 2, Τοτ 1, Αποστολάκης, Μπέτο 2, Μαζοκοπάκης 2, Κουμής, Κανδανολέων 1, Μητράκης.
ΒΟΛΟΣ (Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος 1, Δ. Στεργίου, Ιωαννίδης 2, Χρ. Μαρινάγης, Γ. Στεργίου 4, Βλιώρας 1, Αράγια, Βασιλούδης, Πετρόπουλος 1 , Νάσιος, Χάλαμ 1.