Α1 πόλο: Κατώτερος των προσδοκιών ο Βόλος

Κατώτερος των προσδοκιών εμφανίστηκε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Παναθηναϊκό για την 10η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών. Ηττήθηκε δίκαια με 12-4, αφού σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν έπεισε ότι μπορούσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς με τον Παναθηναϊκό συγκαταλέγεται σε εκείνα που βάσει της δυναμικότητας των αντιπάλων ο Βόλος μπορούσε να «χτυπήσει». Όμως αυτό δεν φάνηκε στην πράξη. Όσοι βρέθηκαν στο κολυμβητήριο του Γουδή ή παρακολούθησαν διαδικτυακά το ματς, διαπίστωσαν ότι οι γηπεδούχοι έφτασαν με σχετική άνεση στην κατάκτηση των τριών βαθμών μια και επέβαλαν τον ρυθμό τους, τον οποίο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει η βολιώτικη ομάδα.

Μόνο κάποιες… εκλάμψεις είχαν στον αγώνα οι παίκτες του Νίκου Βενετόπουλου, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Εξάλλου, όταν μία ομάδα χάνει δύο πέναλτι και πέντε τετ-α-τετ τότε δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις για θετικό αποτέλεσμα

Στην αρχική επτάδα του Βόλου τερματοφύλακας ήταν ο Σιορδίλης, αμυντικός ο Νικηφορίδης, φουνταριστός ο Γ. Στεργίου και περιφερειακοί οι Μπομπός, Χάλαμ (από τη δεξιά πλευρά), Γκανάτσιος, Δ. Στεργίου (από τα αριστερά). Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Λουίς Αράγια έμεινε αρχικά στον πάγκο, καθώς προερχόταν από τραυματισμό και χρησιμοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στην α’ περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Κουρλιάφτη, Παπαδημητρίου και Βέκκο, με τον τελευταίο να σκοράρει σε κόντρα επίθεση. Το 3-0 διατηρήθηκε μέχρι τα μισά του δευτέρου οκταλέπτου, όταν ο Ξενάκης με σουτ στην κλειστή γωνία του Σιορδίλη έγραψε το 4-0. Ο Βόλος είχε μία αντίδραση σε αυτό το σημείο και με τέρματα που πέτυχαν από τα δύο μέτρα οι Μπομπός και Γλούμης μείωσε σε 4-2. Ωστόσο, το 5-2 από τον Ξενάκη με σουτ από την περιφέρεια στην εκπνοή του ημιχρόνου ήταν… μαχαιριά για τον Βόλο.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου ο Γαβαλάς έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Γκανάτσιου και ο Βέκκος στην κόντρα έκανε το 6-2. Ένα ακόμη τέρμα από τον Κουρλιάφτη έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (7-2), για να έρθει το 7-3 από τον Γλούμη που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ από θέση φουνταριστού. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-4, αφού Ξενάκης και Βλιώρας ευστόχησαν στις προσπάθειές τους.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο είχαμε το 9-4 από τον Κουρλιάφτη, με τον Βόλο να κερδίζει πέναλτι στο 4’.10’’ το οποίο εκτέλεσε ο Χρ. Μαρινάγης και απέκρουσε ο Γαβαλάς. Νέο πέναλτι πήραν οι Βολιώτες στο 2’.59’’, αλλά πάλι δεν σκόραραν αφού ο Δ. Στεργίου σημάδεψε το δεξί δοκάρι. Από την άλλη πλευρά τα γκολ συνεχίστηκαν, με τους Βέκκο, Δανούρδη και Δευτεραίο να διαμορφώνουν το 12-4. Οι δύο τελευταίοι σκόραραν στο τελευταίο λεπτό κυριολεκτικά χωρίς άμυνα απέναντί τους.

Διαιτητές: Μοίραλης, Κραβαρίτης.

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-2, 4-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λαζαρίδης): Γαβαλάς, Δανούρδης 1, Παπαδημητρίου 1, Ξενάκης 3, Κουρλιάφτης 3, Καρακάσης, Ζαχόπουλος, Πανταζόπουλος, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου, Βέκκος 3, Παπαβασιλείου, Τριχάς, Δευτεραίος 1, Εγνατιάδης.

ΒΟΛΟΣ (Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος, Δ. Στεργίου, Ιωαννίδης, Χρ. Μαρινάγης, Γ. Στεργίου, Βλιώρας 1, Γλούμης 2, Αράγια, Κουφιδάκης, Βασιλούδης, Νάσιος, Μπομπός 1, Χάλαμ.