Α1 πόλο: Φινάλε με ήττα για τον Βόλο από τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση ολοκλήρωσε με μια φυσιολογική ήττα τις φετινές του αγωνιστικές υποχρεώσεις. Αντιμετώπισε στο κολυμβητήριο Γουδή τον ισχυρό Απόλλωνα Σμύρνης, από τον οποίο έχασε 20-8. Έτσι, κατετάγη 13ος και παρότι δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα, είναι σημαντικό το ότι απέφυγε την τελευταία θέση στην «παρθενική» του παρουσία στην Α1 πόλο.

Πριν τη διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής, τελευταίας του πρώτου γύρου και -μετά την αλλαγή της προκήρυξης- τελευταίας και για την κανονική περίοδο, είχαμε ισοβαθμία στην 13η θέση ανάμεσα στον Βόλο και τον Εθνικό, με τις δυο ομάδες να θέλουν να αποφύγουν την 14η και τελευταία θέση για λόγους γοήτρου, αφού ούτως ή άλλως δεν πέφτει καμία φέτος στην Α2.

Η ισοβαθμία αυτή διατηρήθηκε και μετά τα παιχνίδια του Σαββάτου, αφού ο μεν Βόλος ηττήθηκε 20-8 στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ και ο Εθνικός έχασε στο κολυμβητήριο του Λαιμού από την Βουλιαγμένη με 16-6. Ωστόσο, στην 13η θέση κατατάσσεται ο Βόλος και στην 14η ο Εθνικός, λόγω της νίκης της μαγνησιώτικης ομάδας μέσα στον Πειραιά επί του πάλαι ποτέ «αυτοκράτορα», με 12-8, στο ματς της 4ης αγωνιστικής.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον Απόλλωνα, οι Βολιώτες δεν έτρεφαν αυταπάτες. Ήξεραν ότι δεν μπορούν να κοντράρουν μία τόσο δυνατή ομάδα, που τερμάτισε 3η στην κανονική περίοδο και στα πλέι οφ θα διεκδικήσει ακόμη και τον τίτλο από τη Βουλιαγμένη και τον Ολυμπιακό. Πάντως, προσπάθησαν και είχαν τη δική τους συνεισφορά στο να γίνει ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Ο προπονητής του Βόλου Δημήτρης Μπλάνας επέλεξε για την αρχική επτάδα τον Γρηγοριάδη στη θέση του τερματοφύλακα, τον Νικηφορίδη αμυντικό στα δύο μέτρα, τον Παπαβασιλείου φουνταριστό και στην περιφέρεια τους Χρ. Μαρινάγη, Αλευρόπουλο, Γκανάτσιο, Δ. Στεργίου. Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός του Απόλλωνα Νίκος Δεληγιάννης ξεκίνησε την ομάδα του με τους Δραγώνα (τερματοφύλακας), Τοράκη (αμυντικός), Σολανάκη (φουνταριστός), Γούνα, Χατζηκυριακάκη, Μοσκόφ, Μπόουεν (περιφερειακοί).

Απέναντι σε ένα τόσο ποιοτικό σύνολο ο Βόλος δεν μπορούσε να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα. Με καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 στην πρώτη περίοδο, ενώ το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων σημειώθηκε στο 4’.14’’ του δευτέρου οκταλέπτου από τον Δ. Στεργίου, που μείωσε σε 5-1.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 7-1, με την διαφορά να αυξάνει στο δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να περιορίσουν τον πρώτο σκόρερ της Α1 Αλέξανδρο Γούνα, που πέτυχε επτά τέρματα στο ματς και έφτασε τα 56 στο πρωτάθλημα. Ο Απόλλων είχε σε καλή ημέρα δύο ακόμη εξαιρετικούς παίκτες, τον Μαυροβούνιο Μοσκόφ και τον Σολανάκη, που αμφότεροι σημείωσαν από τέσσερα γκολ.

Πάντως, το τρίτο οκτάλεπτο ήταν το σχετικά καλύτερο για τον Βόλο, αφού το επί μέρους σκορ ήταν 5-3, με τους Γ. Στεργίου, Δανιήλ και Γκανάτσιο να γράφουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ. Μάλιστα ο Γκανάτσιος πήρε… φόρα και πέτυχε ακόμη τέσσερα γκολ στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας τα πέντε προσωπικά τέρματα. Ήταν επίσης ο παίκτης που σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 20-8.

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης-Μπουδραμής.
Οκτάλεπτα: 3-0, 4-1, 5-3, 8-4.
Διακύμανση: 1-0 Σολανάκης, 2-0 Γούνας, 3-0 Γούνας, 4-0 Μοσκόφ, 5-0 Μπόουεν, 5-1 Δ. Στεργίου, 6-1 Μοσκόφ, 7-1 Γούνας, 7-2 Γ. Στεργίου, 8-2 Χατζηκυριακάκης, 9-2 Μοσκόφ, 9-3 Δανιήλ, 10-3 Τοράκης, 10-4 Γκανάτσιος, 11-4 Γούνας, 12-4 Γούνας, 13-4 Μοσκόφ, 13-5 Γκανάτσιος, 14-5 Σολανάκης, 15-5 Χατζηκυριακάκης, 16-5 Γούνας, 16-6 Γκανάτσιος, 17-6 Χατζηκυριακάκης, 18-6 Σολανάκης, 19-6 Γούνας, 20-6 Σολανάκης, 20-7 Γκανάτσιος, 20-8 Γκανάτσιος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. (Ν. Δεληγιάννης): Δραγώνας, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου, Κίτσος, Χατζηκυριακάκης 3, Τοράκης 1, Μοσκόφ 4, Βιτέλλας, Μπόουεν 1, Γούνας 7, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 4, Καβουσανός, Φέγγος, Τροβάς.
ΒΟΛΟΣ (Δ. Μπλάνας): Γρηγοριάδης, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος 5, Δ. Στεργίου 1, Παπαβασιλείου, Χρ. Μαρινάγης, Αλευρόπουλος, Χαμίτης, Γ. Στεργίου 1, Νικολέρης, Νικηφορίδης, Κουφιδάκης, Νάσιος, Πετρόπουλος, Μπομπός.