Α1 πόλο: Απογοητευτική εμφάνιση του Βόλου με Παλαιό Φάληρο

Απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση στο παιχνίδι που έδωσε για την 2ης αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Α1 πόλο. Υποδέχθηκε στο ΕΑΚ το Παλαιό Φάληρο και γνώρισε την ήττα με 9-1, αφού αποδείχθηκε ιδιαίτερα αναποτελεσματικός στον τομέα του σκοραρίσματος.

Όταν σε ένα ματς υδατοσφαίρισης – που διαρκεί 32 αγωνιστικά λεπτά- μία ομάδα πετυχαίνει μόλις ένα γκολ, τότε ασφαλώς και δεν δικαιούται τίποτε από αυτό. Έτσι και ο Βόλος, που δικαιολογημένα δεν πήρε κάτι από το παιχνίδι με το Παλαιό Φάληρο, αφού δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία ανέλπιστα εύκολη νίκη, κάνοντας βασικά πράγματα στο ματς, χωρίς να χρειαστεί να εντυπωσιάσουν.

Ο Βόλος και να κέρδιζε δεν είχε ρεαλιστικές ελπίδες για να βελτιώσει τη θέση του. Ωστόσο, η εικόνα του προβλημάτισε. Σίγουρα μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα και το έδειξε σε παιχνίδια με ομάδες μεγαλύτερης δυναμικότητας από το Παλαιό Φάληρο, τις οποίες κόντραρε, έστω και αν στο τέλος έχασε και από αυτές.

Όσον αφορά το προχθεσινό παιχνίδι, ο τεχνικός του Βόλου Νίκος Βενετόπουλος επέλεξε στην αρχική επτάδα τους: Σιορδίλη (τερματοφύλακας), Νικηφορίδη (αμυντικός), Γ. Στεργίου (φουνταριστός), Δ. Στεργίου, Μπομπό (δεξιά στην περιφέρεια), Αράγια, Χάλαμ (αριστερά στην περιφέρεια).

Αντίστοιχα, οι πρώτες επιλογές του προπονητή του Παλαιού Φαλήρου Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν οι: Μητράκης (τερματοφύλακας), Κλήμης (αμυντικός), Σέιν (φουνταριστός), Τζώρτζης, Χαλυβόπουλος (δεξιά την περιφέρεια), Ντε Φρέιτας, Λιαπάκης (αριστερά στην περιφέρεια).

Από την αρχή φάνηκε ότι ο Βόλος θα αντιμετώπιζε πρόβλημα στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν πολύ καλά τον πρώτο του σκόρερ Λουίς Αράγια και έτσι τα περισσότερα σουτ γίνονταν με κακές προϋποθέσεις. Σε άλλες περιπτώσεις οι γηπεδούχοι έδειχναν να βιάζονται υπερβολικά και έτσι πάλι δεν είχαν σωστές επιλογές. Ακόμη και όταν έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, τα σουτ τους κατέληγαν πάνω στον Μητράκη ή στα μπλοκ των Φαληριωτών.

Ο Βόλος έμεινε «άσφαιρος» σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ οι αντίπαλοί του πέτυχαν έξι γκολ σε αυτό το διάστημα, από τρία σε κάθε οκτάλεπτο, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη τους. Στην ανάπαυλα είχαμε και την αποβολή του συνεργάτη του κ. Βενετόπουλου, του Ζαφείρη Μαρινάγη, για διαμαρτυρία.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε βελτίωση του Βόλου, όσον αφορά την αμυντική του λειτουργία, αφού κατάφερε να μη δεχθεί γκολ. Όμως συνέχιζε τις άστοχες επιθέσεις. Χρειάστηκε να φτάσουμε στην εκπνοή του οκταλέπτου για να μειώσει σε 1-6 ο Ιωαννίδης σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Το γκολ ήρθε μετά από 24 λεπτά…

Το Παλαιό Φάληρο διατήρησε τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα με δύο γκολ του Τσαχιλίδη στην κόντρα προηγήθηκε 1-8, ενώ το τελικό 1-9 διαμόρφωσε ο Τσαγκάρης σε επίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Βόλος είχε 1/8 στον παίκτη παραπάνω, ενώ το Παλαιό Φάληρο είχε 4/7 στον παίκτη παραπάνω, τρία γκολ από την περιφέρεια και δύο σε κόντρα επιθέσεις.

Διαιτητές: Μπιράκης-Κατσώνης.
Οκτάλεπτα: 0-3, 0-3, 1-0, 0-3.
ΒΟΛΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος, Δ. Στεργίου, Ιωαννίδης 1, Χρ. Μαρινάγης, Γ. Στεργίου, Βλιώρας, Κουφιδάκης, Αράγια, Γ. Μαρινάγης, Βασιλούδης, Νάσιος, Μπομπός, Χάλαμ.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Πετρόπουλος, Τζώρτζης 1, Σέιν 2, Καλής, Κλήμος 1, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος 1, Ντε Φρέιτας 1, Χαλυβόπουλος, Λιαπάκης, Τσαχιλίδης 2, Τσαγκάρης 1, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της Α1 πόλο είναι τα εξής: