Α1 ΕΣΚΑΘ: Πικρή γεύση για τις ομάδες της Μαγνησίας

Πικρή γεύση επιφύλαξε για τις ομάδες της Μαγνησίας η 20η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ανάληψη, Ίωνας και ΓΣ Βόλου γνώρισαν την ήττα, ενώ το ματς Αιολικός-Σπάρτακος αναβλήθηκε για τις 26 Μαρτίου.

ΑΕ Τρικάλων-Ανάληψη 72-65
Δικό της παιχνίδι έχασε στα Τρίκαλα η Ανάληψη από την τοπική Αθλητική Ένωση με 72-65. Η ομάδα του Δημήτρη Καραγιώργου ήλεγχε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έδειχνε ικανή να φύγει με το «διπλό» από το Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα πέτυχε περισσότερους πόντους, αλλά η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική.
Έχοντας «όπλο» την καλή αμυντική λειτουργία βολιώτικη ομάδα περιόρισε τον αντίπαλο σε μόλις 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Το 26-32 προδιέθετε για κάτι καλό στην επανάληψη, αλλά όλα «γκρεμίστηκαν» στο τρίτο δεκάλεπτο.
Σ’ αυτό το χρονικό σημείο οι Τρικαλινοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-11, δηλαδή πέτυχαν σχεδόν όσους πόντους δεν είχαν σημειώσει σε όλο το πρώτο μέρος. Έτσι μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι του ματς έχοντας πλεονέκτημα επτά πόντων (50-43), το οποίο διατήρησαν στο ακέραιο μέχρι τέλους.
Δεκάλεπτα: 13-14, 26-32, 50-43, 72-65.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 16 (2), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 18 (2), Φαλάγγας 2, Μπουσκολίτης 14, Καλαϊτζής 3 (1), Καρασάββας 3, Χαϊμαντάς 9.

Ν. Κεραυνός-Ίωνας 69-60
Πάλεψε στη Λάρισα ο Ίωνας αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στον Βόλο με το «διπλό», αφού ηττήθηκε με 69-60 από τον Ν. Κεραυνό. Η ομάδα της Λάρισας φιγουράρει στη 2η θέση της βαθμολογίας, αλλά οι «κυανέρυθροι» την «κοίταξαν στα μάτια».
Η αρχή ήταν νωθρή για την ομάδα του Στέλιου Τσαβέ, η οποία βρέθηκε πίσω με 7-0 και 10-4 στα πρώτα λεπτά. Στη β’ περίοδο, όμως, ανέβασε την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση μετατρέποντας το εις βάρος της 23-16 στο 10’ σε 36-37 υπέρ της με επιμέρους σκορ 13-21.
Ωστόσο το βολιώτικο συγκρότημα έκανε πάλι άσχημο ξεκίνημα στο β’ μέρος. Έτσι είδε τον αντίπαλο να παίρνει προβάδισμα επτά πόντων (56-49) στο 30’. Ο Ίωνας αντέδρασε, πλησίασε στους τέσσερις πόντους, αλλά δεν κατόρθωσε να κάνει την ανατροπή.
Δεκάλεπτα: 23-16, 36-37, 56-49, 69-60.
Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Πολιτόπουλος 8 (1), Αντωνόπουλος 9 (3), Κίτσιος 1, Πάσχος 14 (4), Μηνάς, Γιάκουλας 20 (2), Φαρνάκας, Σιμόπουλος 13, Τσουκαλέλης, Παπαϊωάννου 2, Ευθυμίου, Μοσχόπουλος 2.
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Καλογερόπουλος 10, Παλάσκας, Γενιτσαρίδης, Ζήσης, Γιαννιώτης 8 (2), Χατζόπουλος 9, Μαστέλλος 17 (1), Αγάλου, Χαρχαρής 6, Τσώλης 4, Παππάς 6.

ΓΣ Βόλου-Φοίβος 62-74
Δεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα ο ΓΣ Βόλου χάνοντας με 62-74 από τον Φοίβο στο Κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος». Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας δίνοντας το δικαίωμα στο συγκρότημα της Γιάννουλης να πάρει γρήγορα διψήφια διαφορά (11-24 στο 10’).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Σιδηρόπουλου βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά η αστοχία καλά… κρατούσε, με συνέπεια το σκορ να είναι 24-42. Στην επανάληψη ο Γυμναστικός ήταν πιο εύστοχος σημειώνοντας 38 πόντους σ’ αυτό το διάστημα. Ωστόσο ο Φοίβος δεν έχασε τα «ηνία» του ματς και στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο με 62-74.
Δεκάλεπτα: 11-24, 24-42, 46-58, 62-74.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Σαμαράς 1, Τρασάς 9, Κέτουλας 27 (2), Πάντος 11, Βασιλάκης 3, Καλιντζέος 8 (1), Κυνουργιόπουλος 3 (1)

Στις 26/3 το Αιολικός-Σπάρτακος, δεν κατέβηκε ο Μύτικας
«Κουτσουρεμένη» ήταν η 20η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, αφού δύο παιχνίδια δεν πραγματοποιήθηκαν. Πιο συγκεκριμένα το ματς Αιολικός-Σπάρτακος δεν διεξήχθη, επειδή ο Παναγιώτης Βαΐόπουλος συμμετέχει στις υποχρεώσεις της Εθνικής Κωφών. Για τον λόγο αυτό ο βολιώτικος σύλλογος κατέθεσε αίτημα αναβολής, το οποίο βρήκε σύμφωνο και το σωματείο της Λάρισας. Έτσι η διοργανώτρια αρχή όρισε την εν λόγω αναμέτρηση για την Κυριακή 26/3, αφού εκείνο το Σαββατοκύριακο δεν έχει προγραμματιστεί αγωνιστική δράση λόγω του εορτασμού της 25ης Μαρτίου.
Από την άλλη μεριά δεν έγινε ποτέ το ντέρμπι ανάμεσα στον τρίτο της βαθμολογίας Μύτικα και την πρωτοπόρο ΑΕΛ. Ο Μύτικας αντιμετωπίσει σοβαρά εσωτερικά προβλήματα και δεν κατέβηκε να αγωνιστεί. Μάλιστα εκφράζονται φόβοι ότι δεν θα ολοκληρώσει τη φετινή χρονιά.
Κατόπιν τούτου και όπως ορίζει ο κανονισμός ο αγώνας κατακυρώθηκε υπέρ της ΑΕΛ με σκορ 20-0 και ο Μύτικας μηδενίζεται, ενώ του αφαιρείται ένας βαθμός τόσο από το φετινό, όσο και από το επόμενο πρωτάθλημα. Έτσι οι «βυσσινί» συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία προς την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Μύτικας-ΑΕΛ 0-20 α.α.
Δαναοί-Φούντας 49-72