Α1 ΕΣΚΑΘ: Ο Ίωνας έβαλε… φρένο στην Ανάληψη

Ο Ίωνας σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Ανάληψης κερδίζοντας με 67-58 στο βολιώτικο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑΘ. Αντίθετα ο Αιολικός και ο ΓΣ Βόλου έχασαν από Μύτικα (59-71) και Σπάρτακο (62-56) αντίστοιχα.

Ίωνας-Ανάληψη  67-58
Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε η βολιώτικη σύγκρουση ανάμεσα στον Ίωνα και την Ανάληψη, που διεξήχθη στο Κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος». Από τη μία μεριά οι γηπεδούχοι έψαχναν την εξιλέωση μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα εκτός προγράμματος από την ΑΕ Τρικάλων με 71-63 την προηγούμενη αγωνιστική. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν πέντε συνεχόμενες νίκες και επιθυμούσαν να διευρύνουν το σερί τους.

Σ’ έναν αγώνα μπάσκετ, όμως, μόνο ένας είναι ο νικητής. Αυτό τον τίτλο κέρδισε τελικά το συγκρότημα του Στέλιου Τσαβέ, το οποίο επιβλήθηκε με 67-58 και βελτίωσε το ρεκόρ του στη βαθμολογία της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ο Ίωνας έκανε καλύτερη αρχή στο παιχνίδι. Μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να ρεφάρει από την αποτυχία του προηγούμενου Σαββάτου στα Τρίκαλα και προηγήθηκε με 9-2. Οι παίκτες του Δημήτρη Καραγιώργου βελτιώθηκαν, αλλά και πάλι βρέθηκαν πίσω με 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά τριών πόντων, ο Μαστέλλος με τρίποντο αύξησε το προβάδισμα για τον Ίωνα (29-23 στο 20’).

Το ντέρμπι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί το σύνολο του Στέλιου Τσαβέ κυριάρχησε εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 14 πόντους.

Πλέον τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την Ανάληψη. Παρόλα αυτά πλησίασε στους πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν το ροζ φύλλο με 67-58.

Από τους νικητές οι Καλογερόπουλος, Μαστέλλος και Διγενής μοιράστηκαν το σκοράρισμα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ίλτσογλου, Μπουσκολίτης και Καρασάββας.

Δεκάλεπτα: 17-12, 29-23, 51-39, 67-58
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές ): Καλογερόπουλος 14 (1), Κορτέσης 4, Παλάσκας 8, Γενιτσαρίδης, Μαστέλλος 14 (3), Διγενής 11 (1), Χρηστομάνος 4, Γιαννιώτης , Χατζόπουλος 6 (1), Παππάς, Αγάλου-Λωρίτης, Χαρχαρής 6.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ιλτσογλου 17 (5), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 5 (1), Κοντοβάς, Φαλάγγας , Στούμπος, Βούλγαρης, Αγγελοκωστοπουλος , Μπουσκολιτης 15(1), Χαιμαντάς 2, Καλαϊτζής 7 (1), Καρασαββας 12 (1).

Αιολικός-Μύτικας 59-71
Εντός έδρας ήττα υπέστη ο Αιολικός από τον Μύτικα με 59-71. Οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου εμφανίστηκαν άστοχοι, με συνέπεια να κυνηγούν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η μόνη καλή περίοδος για τους «γαλάζιους» ήταν η τρίτη, όταν με επιμέρους σκορ 14-6 μείωσαν σε 44-55. Ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω και στο τέλος έφυγαν ηττημένοι από το Κλειστό Ν. Ιωνίας με 59-71.

Δεκάλεπτα: 13-23, 30-49, 44-55, 59-71.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Ζαρνακούπης 7, Σαμαράς 19 (1), Μισαηλίδης 15, Κανέλλος, Βόντζος 3 (1), Νικολαΐδης 3 (1), Χαρχαρής, Γραμματίκας, Λάιος, Κολτσιδόπουλος 6, Βαϊόπουλος 6.
ΜΥΤΙΚΑΣ (Θεοδωρόπουλος) Σαριμπαλιδης 10 (1), Αγαπίου 12 (1), Γούλας 16 (4), Ζιώγας 8, Ριζούλης Γρ. 16 (2),Τοπαλούδης 4, Ριζούλης Γ. 3, Σκυλογιάννης.

Σπάρτακος-ΓΣ Βόλου  62-56
Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε στη Λάρισα ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 62-56 από τον Σπάρτακο. Έτσι μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόνοι στην τελευταία θέση.

Η αρχή ήταν καλή για την ομάδα του Κωνσταντίνου Σιδηρόπουλου, καθώς προηγήθηκε με 14-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μετά από σκληρή «μάχη» προσπέρασαν με 33-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για τους «ασπρόμαυρους», γεγονός που συντέλεσε σημαντική στην έκβαση της αναμέτρησης. Αξίζει να αναφέρουμε ότι σ’ αυτό το διάστημα πέτυχαν μόλις εννέα πόντους και δέχθηκαν 22.

Το σκορ στο 30’ ήταν 55-40 και ο Γυμναστικός καλούταν να ανέβει ένα… βουνό. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησε και μείωσε τη διαφορά, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή χάνοντας με 62-56.

Δεκάλεπτα:14-20, 33-31, 55-40, 62-56

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Χαντζιάρας) Καλέτσιος 8 (2), Καραλάιος 2, Αθανασόπουλος 16, Γιαννούτσος 6, Ζέρβας 7 (1), Φλώρος , Ζαγανίδης ,  Παπαρισούλης 9 (1), Παπαθανασίου 2, Μπούρμπος 6 (2), Παπαναστασίου 6 (2).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Τζιώρτζιος 7 (1), Σαμαράς, Τρασάς 10 (1), Κατσαούνης, Λιάσκος 6, Ζάχος 2, Κέτουλας 17 (1), Πάντος 5, Βασιλάκης 2, Καλιντζέος 7 (1).

12. ΓΣ Βόλου 1-9 11

* ΓΣ Βόλου, Αιολικός, Ανάληψη, Σπάρτακος, Δαναοί και ΑΕΛ έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.