Α1 ΕΣΚΑΘ: Έδωσε σκληρή μάχη με την ΑΕΛ αλλά δεν τα κατάφερε Ανάληψη

Σκληρή μάχη έδωσε στον 2ο τελικό της Α1 ΕΣΚΑΘ η Ανάληψη, αλλά στο τέλος λύγισε με 54-61 από την ΑΕΛ στο ΕΑΚ Βόλου. Έτσι οι «βυσσινί» έκαναν το 3-1 στις νίκες και στέφθηκαν πρωταθλητές κερδίζοντας ταυτόχρονα και την άνοδο στην Γ’ Εθνική μπάσκετ.
Η ΑΕΛ ήταν εξ αρχής το φαβορί για την άνοδο, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Καραγιώργου δεν κατέθεσε τα όπλα σε καμιά στιγμή. Μάλιστα μπήκε πολύ παθιασμένα στο παρκέ και με πολύ πιεστική άμυνα και αιχμή στην επίθεση τον Ίλτσογλου πήγε γρήγορα στο 7-2 (5’), ενώ ο Σιρολιάνης με «γκολ φάουλ» έγραψε το 12-8 (8’). Η α’ περίοδος έληξε 12-10.
Νευρική ήταν η αρχή και στο β’ δεκάλεπτο για τους δύο «μονομάχους», που δυσκολεύονταν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Ίλτσογλου με τρίποντη «βόμβα» και ο Μπουσκολίτης με «γκολ φάουλ» έστειλαν το βολιώτικο συγκρότημα στο +5 (19-14 στο 14’).
Οι «βυσσινί» αντέδρασαν και με τρίποντο του Κρικώνη έτρεξαν σερί 8-0 (19-22) για να απαντήσει με τον ίδρο τρόπο ο Μπουσκολίτης. Στην ίδια φάση κέρδισε φάουλ ο Ίλτσογλου και με βολές έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ανάληψη (24-22 στο 18’). Ένα ξέσπασμα της ΑΕΛ την έφερε στο +4 (25-29) κλείνοντας το α’ ημίχρονο με 27-33 χάρη σε εύστοχη προσπάθεια του Λιάπη από τα 6.75.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυναμικά αποκτώντας γρήγορα διψήφια διαφορά (27-38). Η απάντηση των «κυανέρυθρων» ήρθε από τους Καλαϊτζή, Ίλτσογλου και το ματς ξαναπήρε «φωτιά» (33-38 στο 26’).
Το 40-45 ήταν το σκορ της γ’ περιόδου και οι γηπεδούχοι έπρεπε να εντείνουν την προσπάθειά τους για να αντιστρέψουν της εις βάρος τους κατάσταση. Το τρίποντο του Ευαγγελινού τούς γέμισε με ελπίδες (43-45) και το «γκολ φάουλ» του Ίλτσογλου έβαλε ξανά μπροστά την Ανάληψη (46-45 στο 32’).
Η ΑΕΛ αφυπνίστηκε απαντώντας στο 9-0 της Ανάληψης με δικό της 6-0 (46-51). Το τάιμ άουτ του κ. Καραγιώργου είχε θετικά αποτελέσματα, με τους Ευαγγελινό, Ίλτσογλου και Σιρολιάννη να φέρνουν τα πάνω κάτω (54-53 στο 39’).
Ωστόσο στην κρίσιμη στιγμή ο Γεωργάκης το πήρε επάνω του και με πέντε πόντους «υπέγραψε» τη νίκη της ΑΕΛ (54-58 στο 39’). Έτσι στο τέλος οι «βυσσινί» πανηγύρισαν το «διπλό» με 54-61 που τους έδωσε και το εισιτήριο για την Γ’ Εθνική, Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νικητές χειροκροτήθηκαν από τους «κυανέρυθρους» και από τους Βολιώτες φιλάθλους σε μια ιπποτική κίνηση αφήνοντας πίσω τα όσα θλιβερά είχαν συμβεί στο πρώτο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να ανταποδίδουν το χειροκρότημα.
Δεκάλεπτα: 12-10, 27-33, 40-45, 54-61.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 16 (2), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 13 (2), Κοντοβάς, Φαλάγγας, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 11 (1), Σιρολιάνης 7, Καλαϊτζής 5, Καρασάββας, Χαϊμαντάς 2.
ΑΕΛ (Σάκκαρης-Αδμίτης): Αναγνωστάκος, Κοντογιάννης, Γκανέτσας 7 (1), Πνευματικός, Δελής 3, Κρικώνης 12 (2), Γεωργάκης 15 (2), Πολυχρονιάδης, Λιάπης 10 (2), Καραδήμος 4, Καφάσης 6, Πάσχος 4.