Α’ ΕΠΣΘ: Τρελό πανηγύρι για Πύρασο-Όλη η δράση της τελευταίας αγωνιστικής

Τρελό πανηγύρι στήθηκε στη Νέα Αγχίαλο για το καμάρι της κωμόπολης, τον Πύρασο. Το συγκρότημα του Γιάννη Σιαμέτη νίκησε 2-0 τον Τοξότη στο βοηθητικό του ΕΑΚ και κατέκτησε τον τίτλο της Α’ ΕΠΣΘ για τη σεζόν 2021-22. Δεύτερη με ένα βαθμό διαφορά ήρθε η Αγία Άννα που κέρδισε εκτός έδρας τον Αίαντα με 3-1. Με «διπλά» ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους Ρήγας Φεραίος (5-3 την Ακρόπολη) και Σαρακηνός (3-0 τον Γ.Σ. Αλμυρού).

Τοξότης-Πύρασος 0-2
Πρωταθλητής της Α’ ΕΠΣΘ για τέταρτη φορά στην 70χρονη ιστορία του αναδείχθηκε ο Πύρασος, που κάτω από έντονη βροχόπτωση επικράτησε 0-2 του γηπεδούχου Τοξότη στην χθεσινή τελευταία αγωνιστική.

Οι Αγχιαλίτες είχαν προβάδισμα ενός βαθμού από την Αγία Άννα και φυσικά μόνο με νίκη θα το διατηρούσαν. Μπήκαν πολύ δυνατά στον βαρύ αγωνιστικό χώρο, πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ, ενώ πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου διπλασίασαν τα τέρματά τους και απέβαλαν το άγχος που πριν το ματς ήταν λογικό να έχουν. Από εκεί και πέρα έκαναν άψογη διαχείριση και δεν απειλήθηκαν καθόλου.

Ο Θανάσης Χρυσοχού παρέταξε τον Τοξότη με τερματοφύλακα τον Μπράνο, πλάγιους μπακ τους Ακριβούση δεξιά και Παναγιώτου αριστερά, ενώ οι Νταγκούλης και Ιωάννου ήταν οι δύο στόπερ. Οι Σκλαπάνης, Μάστορας και Κωνσταντάκος αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Σιγαλάκος και από τα αριστερά ο Μπραχόλι, με τον Δενελάβα να είναι ο σέντερ φορ.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής των φιλοξενουμένων Γιάννης Σιαμέτης επέλεξε το ακόλουθο σχήμα: Γκολκίπερ ο Κεφαλάς. Δεξιά στην άμυνα ο Μπόλης και αριστερά ο Παπαδόπουλος, με τους Μιχόπουλο και Ρακή σέντερ μπακ. Οι Αγιασιώτης, Ροτζέριο, Οικονόμου αποτέλεσαν την τριάδα της μεσαίας γραμμής, ενώ στην επίθεση ο Ζάχος κινούταν από τα δεξιά, ο Αραπίτσας από τα αριστερά και ο Βλάχος ήταν στην κορυφή.

Ο Πύρασος απείλησε στο 2’ όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Αγιασιώτη δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του Τοξότη, για να απομακρύνει δύσκολα ο Ακριβούσης. Το 0-1 δεν άργησε να έλθει. Ήταν στο 6ο λεπτό όταν ο Μπόλης σέντραρε από τα δεξιά και ο Βλάχος με θαυμάσια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 10’ η κεφαλιά του Βλάχου δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 23’ μακρινό σουτ του Ροτζέριο απέκρουσε ο Μπράνος. Τρία λεπτά αργότερα ο Αγιασιώτης τροφοδότησε τον Ροτζέριο και αυτός με κάθετη πάσα έβγαλε τον Βλάχο σε θέση τετ-α-τετ, με τον υψηλόσωμο φορ να πλασάρει εύστοχα και να γράφει το 0-2.

Στο 34’ καταγράφηκε η μοναδική αξιόλογη φάση για τον Τοξότη, όταν κοντινό πλασέ του Ιωάννου μπλόκαρε ο Κεφαλάς.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μακριά από τα καρέ τους τους παίκτες του Τοξότη και δεν κινδύνευσαν καθόλου. Ούτε όμως και απείλησαν ιδιαίτερα με εξαίρεση τη φάση του 59ου λεπτού όταν από πάσα του Ζάχου, ο Παναγιώτου έδιωξε προ του Βλάχου.

Φυσικά, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Καλατζή ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Πυράσου, τον Γιάννη Σιαμέτη (είναι ο πρώτος τίτλος στην προπονητική καριέρα του), τους ανθρώπους της διοίκησης, αλλά και τους φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν στην κερκίδα.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Ακριβούσης (79’ Γιωτόπουλος), Παναγιώτου, Νταγκούλης, Ιωάννου, Σκλαπάνης, Σιγαλάκος, Μάστορας, Δενελάβας, Κωνσταντάκος (46’ Χλωρός), Μπραχόλι (35’ Γερακίνης).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρακής, Μπόλης, Αγιασιώτης (85’ Κατής), Αραπίτσας (94’ Μπούτλας), Ροτζέριο, Βλάχος, Οικονόμου (95’ Θεοδωρόπουλος), Ζάχος.

Αίας-Αγία Άννα 1-4
Η Αγία Άννα πέρασε νικηφόρα από την Ευξεινούπολη, επικρατώντας 1-4 του Αίαντα Σούρπης, αλλά το… δώρο που θα ήθελε από τον αγώνα στο βοηθητικό του ΕΑΚ δεν ήλθε ποτέ και έτσι τερμάτισε στη 2η θέση.

Στο 7’ ο Τσελεπής έγραψε το 0-1 με μακρινό σουτ, αλλά στο 12’ ο Χειλάς κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Θ. Κατσαβριάς για το 1-1. Στο 38’ ο Κορέτα δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, κάνοντας το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στην επανάληψη και συγκεκριμένα με την κεφαλιά του Σ. Τσιουρέλη στο 55’ και το πλασέ του Τσελεπή στο 58’.

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Ράπτης, Γ. Ξηροκώστας, Πλαβός, Χριστέλος (55’ Γκιόκα), Κ. Κατσαβριάς, Χειλάς, Βούλγαρης, Αραπίτσας (70’ Ντούρας), Θ. Κατσαβριάς, Τσόγκας (46’ Κωστούλας).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φλίγκος, Καλαμίδας, Χατζητρακόσιας (67’ Κακάλιας), Χολέβας (74’ Ματθαίου), Βέργος (74’ Τσέλιος), Σ. Τσιουρέλης (59’ Κόκκας), Κορέτα (67′ Στεργίου), Πετράκος, Παπαδημητρίου, Τζοβάρας, Τσελεπής.

Ακρόπολη-Ρήγας Φεραίος 3-5
Σκορ και θέαμα στο Σέσκλο με τον Ρήγα Φεραίο να επικρατεί της τοπικής Ακρόπολης με 3-5. Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Γάρος, με τον αρχηγό των Βελεστινιωτών να πετυχαίνει χατ-τρικ και να φτάνει τα 23 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, τα οποία του έδωσαν και τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης.

Στο 10’ η Ακρόπολη κέρδισε πέναλτι με τον Αντωνίου, που αξιοποίησε ο Αξιώτης για το 1-0, αλλά στο 20ό λεπτό ο Γάρος έφερε το ματς στα ίσα με διαγώνιο σουτ (1-1). Έξι λεπτά αργότερα είχαμε την ανατροπή στο σκορ, αφού ο Καραγιάννης έγραψε το 1-2 με αριστερό σουτ. Το 1-3 δεν άργησε να έλθει, με τον Γάρο να «βλέπει» ξανά δίχτυα στο 33’.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 58’ ξαναμπήκαν στο ματς με ένα ακόμη πέναλτι που κέρδισε ξανά ο Αντωνίου και αυτή τη φορά το εκτέλεσε ο ίδιος (2-3). Όμως δεν χάθηκαν για πολύ, αφού μετά από δύο λεπτά ο Γάρος τροφοδότησε τον Δ. Αγροκώστας, που απέφυγε τον Δημητρίου και έκανε το 2-4. Στο 67’ ο Γάρος με σουτ από το ύψος της περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-5, ενώ το τελικό 3-5 διαμόρφωσε ο Αξιώτης στο 85’ με σουτ.

Για την ομάδα του Σέσκλου να αναφέρουμε ακόμη ότι σε ένα ακόμη ματς των πλέι οφ αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της τερματοφύλακα Βίτσο και ελλείψει άλλου την εστία υπερασπίστηκε ο μέσος Δημητρίου.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Δημητρίου, Αντωνίου, Στρούγγης, Κολυμήτρας, Κ. Σταυραντώνης, Γκάγκας, Τσουκάλης, Α. Τσούτσας, Παγώνης, Αξιώτης, Μαργαρίτης.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Βαϊόπουλος (69’ Κίτσιος), Παπαδανιήλ, Φιλοσόγλου, Καλτσουνάς, Βλιώρας, Γάρος (69’ Χασάπης), Γ. Αγροκώστας, Καραγιάννης, Κόντρα (69’ Νούλας), Δ. Αγροκώστας.

Γ.Σ. Αλμυρού-Σαρακηνός 0-3
Καλύτερος ο Σαρακηνός επιβλήθηκε 0-3 του Γ.Σ. Αλμυρού στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος». Στο 16’ ο Νίκος Δημόπουλος έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Κώστα Δημόπουλο που πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Στο 21’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, αλλά ο Δρόσος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε το 0-2, όταν ο Καλλιακούδας έβγαλε ασίστ για τον Θεοχάρη που με ψύχραιμο πλασέ παραβίασε την εστία του Κοντογεωργάκη.

Ο ΓΣΑ είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κοντοβάς στο 34’ (το είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Γιαμαλή) κατέληξε άουτ. Ο Σαρακηνός πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στο β’ ημίχρονο. Στο 84’ ο Θεοχάρης σέντραρε και ο Γιαμαλής με κεφαλιά σημείωσε το 0-3.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Οικονόμου, Μπαράκου, Ντόντα, Τσιαγιανίδης (79’ Τσάμης), Τετριμίδας, Χριστοφορίδης, Ζαντιώτης (73’ Μπουκώρος), Βούλγαρης, Κοντοβάς (46’ Στουρνάρας), Δρόσος.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Ζάγκας, Σκούρας, Γιαμαλής, Χάνος, Θεοχάρης, Κ. Δημόπουλος, Καλαμάτας, Βαλωτής (60’ Αραμπατζής), Καλλιακούδας, Ν. Δημόπουλος (60’ Λ. Δημόπουλος).