Το 4ο ΓΕΛ Βόλου έκανε το «νταμπλ» στο βόλεϊ – Κατέκτησε τον τίτλο στη Μαγνησία στο πρωτάθλημα Λυκείων

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση των σχολικών αγώνων Λυκείων στο βόλεϊ, με τους τελικούς να διεξάγονται στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος». Τόσο στον τελικό των αγοριών, όσο και στον τελικό των κοριτσιών, το 4ο ΓΕΛ Βόλου κατέκτησε τον τίτλο στη Μαγνησία. Στα αγόρια το 4ο ΓΕΛ Βόλου επικράτησε με 2-0 σετ (25-22, 25-14) του Μουσικού Σχολείου Βόλου. Στα κορίτσια το 4ο ΓΕΛ Βόλου νίκησε, επίσης, με 2-0 σετ (25-18, 25-16) το 1ο ΓΕΛ Βόλου.

Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων, με πρόεδρο τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Σωκράτη Σαβελίδη, διοργάνωσε για το σχολικό έτος 2016-17 την Α’ φάση των ομαδικών αθλημάτων, με την συμμετοχή των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Πολύτιμη ήταν η βοήθεια της Διεύθυνσης Αθλητισμού του Δήμου Βόλου, με την παραχώρηση των εγκαταστάσεων και του έμψυχου δυναμικού της για την ομαλή τέλεση των αγώνων.
Έγιναν δύο πολύ καλά παιχνίδια, με τους φιναλίστ των τελικών να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, ενώ οι κερκίδες του «Βάκης Παρασκευόπουλος» γέμισαν από μαθητές, οι οποίοι με τα συνθήματα και τις ιαχές τους, προσπαθούσαν να εμψυχώσουν τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους.
Μετά το τέλος των αγώνων απονεμήθηκαν μετάλλια και στις τέσσερις ομάδες που έλαβαν μέρος στους τελικούς, ενώ στις νικήτριες ομάδες απονεμήθηκε και Κύπελλο. Τις απονομές έκανε η Σχολική Σύμβουλος κ. Χατζηπαντελή.
Οι πρωταθλήτριες ομάδες θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση, όπου θα αναμετρηθούν με τους πρωταθλητές των άλλων τριών θεσσαλικών νομών, για την κατάκτηση του τίτλου στην περιφέρεια της Θεσσαλίας.