Ξεκίνημα στο 2016 με το … αριστερό για Ολυμπιακό και Νίκη

1b098757-e89f-4c4b-825f-1b8c6a56c384
Η Παρασχάκη της Νίκης κατεβάζει την μπάλα στον αγώνα με τον Παναθλητικό

Με το … αριστερό άρχισε το 2016 για τις δύο ομάδες που εκπροσωπούν τον Βόλο στην Α2 γυναικών. Ο Ολυμπιακός στην αυλαία του πρώτου γύρου του βορείου ομίλου της Α2 γυναικών υπέστη την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με 55-44 και υποχώρησε στην τρίτη θέση μαζί με την Ολύμπια, ενώ η Νίκη δεν αντιστάθηκε στον μόνο δεύτερο πλέον της βαθμολογίας Παναθλητικό στη Νέα Ιωνία, κάτι που μαρτυρά το τελικό 48-88.

Άρης-Ολυμπιακός Β. 55-44

Οι δύο καλύτερες άμυνες του δευτέρου ομίλου της Α2 γυναικών αναμετρήθηκαν χθες στο Αλεξάνδρειο, κάτι που επιβεβαιώθηκε από το χαμηλό σκορ 55-44, με το οποίο ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού Β. και έκανε το 11 στα 11.

Η ομάδα του Μ. Καπουρνιώτη ήταν μέσα στο ματς και απειλούσε τις κιτρινόμαυρες μέχρι το 36.30’, όταν το ταμπλό έγραφε 44-41, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενες έχασαν την ενέργειά τους στο κρίσιμο σημείο, για να έρθει η ήττα με έντεκα πόντους διαφορά. Σ’ αυτήν συνετέλεσε ότι δύο παίκτριες-κλειδιά, η Ζέρβα και η Γαλιατσάτου, ταλαιπωρούνταν από γαστρεντερίτιδα και δεν μπόρεσαν ειδικά η δεύτερη, που έπαιξε λίγο περισσότερο από δέκα λεπτά, να προσφέρουν τα αναμενόμενα.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν πολύ θετικά, καθώς με πέντε πόντους της Μπαλλά και τρεις της Ζέρβα προηγήθηκαν με 3-8 στο 4’. Παράλληλα, φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ η ψηλή των γηπεδούχων Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου. Η περσινή παίκτρια της Νίκης αξίζει να σημειωθεί ότι τελείωσε τον αγώνα με 13 ριμπάουντ, εκτός των επτά πόντων που πέτυχε.

Ωστόσο, με κοντό σχήμα ο Άρης άσκησε μεγαλύτερη πίεση και ανάγκασε σε λάθη τον Ολυμπιακό, που βρέθηκε πίσω στο 10’ με 15-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βολιώτισσες, με την είσοδο της Γαλιατσάτου, που έδωσε στήριγμα στη Σουλτάνη στην κυκλοφορία της μπάλας, κατάφεραν να μειώσουν τουλάχιστον τα λάθη τους και με επιμέρους σκορ 11-10 αυτό το διάστημα, πήγαν στ’ αποδυτήρια με 26-21 εις βάρος τους.

Το καλύτερο διάστημα για το συγκρότημα του Μ. Καπουρνιώτη ήταν η τρίτη περίοδος και ειδικότερα το δεύτερο μισό της, καθώς μετέτρεψε το 37-29 με επτά αναπάντητους πόντους  σε 37-36. Μάλιστα το σερί διευρύνθηκε στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου σε 0-10 (37-39), χάρη σε γκολ-φάουλ της Κυριατζίδου, με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά μετά από περίπου 26 λεπτά. Η Ε. Τσινέκε ισοφάρισε (39-39) και η Σ. Αντωνιάδου, μετά από λανθασμένο επιθετικό φάουλ που δόθηκε στην Κυριατζίδου, με τρίποντο σημείωσε το 42-39. Από το 33’ έως το 36’ σκόραρε μόνο ο Άρης και συγκεκριμένα με δύο βολές (44-39), για να έρθει η Μπαλλά στο 36.30’ να γράψει το 44-41.

Ωστόσο, η έλλειψη σωματικών δυνάμεων δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει δυνατό φίνις. Έτσι ο Άρης, πετυχαίνοντας οκτώ βολές και ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό με την Τράντα στο 1.10’ πριν τη λήξη με το οποίο έγινε το 53-44, κατάφερε να πάρει το 11ο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμα ματς με 55-44. Ο Ολυμπιακός το ίδιο διάστημα μπόρεσε να σκοράρει μόνο με ένα δίποντο της Γαλιατσάτου (το μοναδικό της στο παιχνίδι) και με μία στις δύο βολές της Σουλτάνη.

Να σημειώσουμε τέλος ότι οι ηττημένες είχαν τραγικά ποσοστά στις βολές με 9/22 και στα τρίποντα με 3/16.

Τα δεκάλεπτα:  15-11, 26-21, 37-36, 55-44

ΑΡΗΣ (Ατακτίδης): Τσινέκε Κ. 2, Τσινέκε Ε. 13, Αντωνιάδου Α. 2, Αντωνιάδου Σ. 9 (1), Κιλαζίδου 5 (1), Γιαννοπούλου 7, Τράντα 7(1), Ακσεχέρογλου 6, Παπαρδέλα 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 15 (3), Σαρακατσάνη, Γαλιατσάτου 3, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 9, Ζέρβα 6, Ζήτη, Αγκάνη, Μπαλλά 11

Νίκη Β.-Παναθλητικός 48-88

Τη δεύτερη πιο βαριά ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη από τον ισχυρό Παναθλητικό η Νίκη. Οι Βολιώτισσες έχασαν από τις Θεσσαλονικιές με 48-88, με τη διαφορά των 40 πόντων να είναι η δεύτερη μεγαλύτερη μετά το μείον 41 (73-32) από τον Α.Ο. Σερρών εκτός έδρας.

Η μοίρα της ομάδας του Γιάννη Στεργιόπουλου ήταν προδιαγεγραμμένη χθες στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, αφού τη χωρίζει τεράστια διαφορά δυναμικότητας με τον Παναθλητικό. Αυτό που ενδιέφερε ήταν η εύρεση αγωνιστικού ρυθμού έπειτα από ένα μήνα χωρίς επίσημες υποχρεώσεις ενόψει φυσικά του ματς της χρονιάς την επόμενη Κυριακή εντός έδρας με τους Τιτάνες Δράμας στο άνοιγμα της αυλαίας του δευτέρου γύρου, αφού τυχόν απώλειά του θα σημάνει από νωρίς τον υποβιβασμό για τις κυανόλευκες.

Για μια ακόμη φορά υπήρχαν αρκετές απουσίες (Μάντζου, Γιοβανάκη, Σολωμού, Χαβαλέ) για τη Νίκη, που βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-25. Πάντως, με τις δύο καλύτερες παίκτριές της, Μπράχου και Παγκαλίδου, μείωσε με την έναρξη του δευτέρου σε 18-25. Ωστόσο, οι γηπεδούχες δεν κατόρθωσαν να πλησιάσουν κι άλλο, αντιθέτως δέχθηκαν έξι αναπάντητους πόντους (18-31), ενώ κι όταν μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό στα 3.45’ πριν το ημίχρονο με την Παγκαλίδου (24-33), ο Παναθλητικός βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει για μια ακόμη φορά (24-40 στα 2.40’).

Το σκορ στο 1.17’ πριν τη λήξη με τρίποντο της Παγκαλίδου ήταν 30-42, αλλά ως την ανάπαυλα η Νίκη με τραγικά λάθη λόγω της πίεσης των φιλοξενούμενων σε όλο το γήπεδο, έβαλε μόλις έναν πόντο και δέχθηκε οκτώ με συνέπεια το 31-50 στο 20’.

Στην επανάληψη, οι νικήτριες αύξαναν με γεωμετρική πρόοδο τη διαφορά. Η Νίκη σημείωσε μόλις έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, που έληξε με 37-66, για να έρθει το τελικό 48-88, με τον Παναθλητικό να μην ανακόπτει ρυθμό.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 31-50, 37-66, 48-88

ΝΙΚΗ Β. (Στεργιόπουλος): Χρήστου 2, Γεροκώστα 3 (1), Ντέγκα 6 (1), Παρασχάκη 3, Κοπάνου 4, Μπράχου 10, Στρίγκου 1, Παγκαλίδου 19 (2), Μυριντζή

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Συρόπουλος): Κωτούλα 5 (1), Σταμούλη 4, Τόσκα 13, Καλομιτσίνη 11(1), Τσαμπούρη 9 (2), Κοστανάκη 8, Μπαμπικέρ 10, Κουλουμπή 13, Ζιώγα 6, Τσακίρη 4, Κοματσιούλη 1, Γιαννούδη 4.