Τρίποντη «βόμβα» Φελντέιν και ο ΠΑΟ κέρδισε (68-66) την Μάλαγα

paobc_4

Ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη με κάθε τρόπο και τελικά την πήρε με πολύ άγχος, καθώς χρειάστηκε ένα τρίποντο του Φελντέιν στο φινάλε του ματς.

Ετσι, ο ΠΑΟ με αυτό το 3ποντο και έναν εκπληκτικό Διαμαντίδη κέρδισε με 68-66 την Μάλαγα και κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο Τοp 16 της Euroleague.

Το τριφύλλι βρέθηκε «φάτσα» με το σοκ μέσα στο ΟΑΚΑ, αλλά στο τελευταίο λεπτό έδειξε μέταλλο, είχε τύχη και έφερε «τούμπα» την ισπανική ομάδα. Η άμυνα του Γκιστ στο τελευταίο λεπτό, το ριμπάουντ του ίδιου σε χαμένο τρίποντο και οι βολές που κέρδισε, το κρύο αίμα του Φελντέιν (που στα 11” πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 6,75), αλλά και το άστοχο τρίποντο του κορυφαίου των Ισπανών ως τότε, Σμιθ (22π.) στην εκπνοή, έφεραν αυτό το… μίνι έπος για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς.

Τρομερός ο Διαμαντίδης που σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ, σημαντική βοήθεια από τον Πάβλοβιτς (10π.).