Photo Gallery, Αθλητισμός

Παλικαρίσια πρόκριση…

Η Ελλάδα νίκησε 74-69 την Κροατία και πήρε το εισιτήριο για τη β’ φάση του Ευρωμπάσκετ

Οι διεθνείς μας πανηγυρίζουν τη σημαντική νίκη επί της Κροατίας

Μετά από αγωνιώδη αγώνα η Εθνική επικράτησε με 74-69 της Κροατίας και εξασφάλισε την πρόκρισή της στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα έφτασε να προηγείται και με 20 πόντους διαφορά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνο (43-23), αλλά στην επανάληψη οι Κροάτες πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής. Τελικά η ομάδα του Ηλία Ζούρου κράτησε την πολύτιμη νίκη, που της έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Εθνική έπαιξε με τη φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, όμως στο τέλος επικράτησε με 74-69 της Κροατίας. Στο τέλος, οι Ζήσης και Βασιλειάδης ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή, είχαν συνολικά 5/6 βολές και έγραψαν το 74-69 στα 12,1” πριν το τέλος του αγώνα. Οι Κροάτες πάλεψαν σκληρά, ξαναμπήκαν στο ματς, όμως τελικά η Εθνική αποδείχθηκε «πολύ σκληρή για να πεθάνει» σε ένα ματς που είχε συγκλονιστικό φινάλε.

Με τους Καλάθη, Ζήση, Μπράμο, Φώτση και Κουφό ξεκίνησε η Ελλάδα το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά έδειξε ιδιαίτερα ορεξάτη. Με καλές συνεργασίες, ωραίες προσπάθειες και τον Αντώνη Φώτση σε καλή βραδιά προηγήθηκε με 12-6 στο 5′.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη… Με πέντε προσωπικούς πόντους του Κώστα Βασιλειάδη, η Εθνική ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους με τη λήξη του δεκαλέπτου (25-13), με όπλο την άμυνα της. Οι διεθνείς είχαν καλά μπλοκ άουτ, έτρεχαν, σκόραραν και εξουδετέρωσαν τα ατού των αντιπάλων.

Στην β’ περίοδο ο Καϊμακόγλου έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (27-13), όμως οι Κροάτες μείωσαν με τους Ζόριτς και Σίμον σε 27-17, χάρη στην καλή οργάνωση του Ντρέιπερ. Πάντως, ακολούθησε σερί 6-0 από την Εθνική που έπαιζε καλή άμυνα (είχε γυρίσει σε «ζώνη») και ξέφυγε με 33-17.

Την ίδια ώρα, οι Κροάτες ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς και ειδικά από τα 6.75μ. που δεν είχαν βρει στόχο (0/5). Ο Μπουρούσης είχε το πλεονέκτημα στις δύο ρακέτες και με δικό του καλάθι έγινε το 38-20 στο 16.30”. Ο Ηλίας Ζούρος συνέχισε να κάνει πολλές αλλαγές (είχε περάσει τους Καϊμακόγλου, Παπανικολάου), όμως ο Βασιλειάδης ήταν «καυτός» και με δικό του τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (43-23). Τελικά, η Εθνική έφυγε για τα αποδυτήρια στο +17 (44-27) έχοντας αποδώσει πολύ καλό μπάσκετ.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε η Ελλάδα στο β’ ημίχρονο. Ένα τρίποντο του Φώτση έγραψε το 47-27 φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/4 τρίποντα. Μία μικρή έλλειψη συγκέντρωσης και οι Κροάτες μείωσαν σε 47-34 υποχρεώνοντας τον Ηλία Ζούρο να καλέσει τάιμ άουτ. Στο 25′ τραυματίστηκε ο Καλάθης από τα χέρια του Μπάρατς όταν ο δεύτερος τον έκοψε και έτσι ο Βασιλειάδης πέρασε στη θέση του.

Ένα επιμέρους 16-6, επέτρεψε στους Κροάτες να μειώσουν τη διαφορά στο μισό (53-43), ενώ ο Φώτσης που είχε πετύχει το 53-39, εκνευρίστηκε από ένα φάουλ που χρεώθηκε χωρίς λόγο. Πάντως, οι Μπουρούσης και Παπανικολάου πήραν σημαντικά ριμπάουντ και ο Καλάθης με γκολ φάουλ έκανε το 58-43. Ο Μπάρατς έγραψε το 58-45 του γ’ δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της κρίσιμης περιόδου, οι Φώτσης και Βασιλειάδης ήταν άστοχοι σε σουτ τριών πόντων και οι Κροάτες μείωσαν σε 58-49 χάρη στους Μπογκντάνοβιτς και Πόποβιτς. Ο Γιόσιπ Βράνκοβιτς είχε βάλει στο παρκέ τους Τόμιτς και Μπάρατς ανεβάζοντας κατά πολύ το ύψος της ομάδας του. Αναγκαστικά ο Ζούρος τον ακολούθησε με Μπουρούση και Κουφό, όμως οι Κροάτες μείωσαν σε 58-51 με όπλο την άμυνά τους.

Ο Κουφός απάντησε στην άμυνα ζώνης με ντράιβ (60-51), όμως ο Μπάρατς έκανε το 60-55. Σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις, η Ελλάδα δεν βρήκε σκορ και στο 35′ ο Τόμιτς κέρδισε το φάουλ από τον Μπουρούση κάνοντας το 60-56 με 1/2 βολές. Μετά από συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες, ο Ζήσης έκανε το 62-56 «ξεκολλώντας» την Ελλάδα από τους 60 πόντους. Ο Κουφός έκανε το 64-56 στα 3.05” πριν το τέλος κι έδωσε σπουδαία επιθετική «ανάσα».

Το τέλος ήταν συγκλονιστικό. Ο Τόμιτς έγραψε το 66-63 στο 1.30”, βάζοντας …φωτιά στο ματς. Στο 1.03” ο Φώτσης με τρίποντο έκανε το 69-63 και χάρισε …πνοή στην Εθνική. Ο Πόποβις ευστόχησε στις δύο βολές, όμως στα 30” ο Μπράμος ήταν άστοχος σε ξεμαρκάριστο σουτ τριών πόντων, δίνοντας παράταση στην αγωνία. Στα 24” πριν το τέλος ο Πόποβιτς με 2/2 βολές έκανε το 69-67, ξαναβάζοντας για τα καλά την ομάδα του στο ματς. Ο Ζήσης με 3/4 βολές έγραψε το 72-67 και ο Βασιλειάδης ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή στα 12,1” γράφοντας το τελικό 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 17 (3), Καλάθης 9 (8 ριμπάουντ), Φώτσης 17 (5), Παπανικολάου, Μαυροειδής, Μπράμος 2 (7 ριμπάουντ), Κουφός 7, Σλούκας, Καϊμακόγλου 2.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10, Άντριτς 9 (8 ριμπάουντ), Πόποβιτς 14 (1), Μπογκντάνοβιτς 4, Στίπτσεβιτς 2, Ντρέιπερ 3 (1), Σίμον 11 (1), Μάρκοτα, Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14 (1).