Photo Gallery, Αθλητισμός

Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατετάγη 4ος στη Β’ Εθνική πόλο

Η πολύ καλή παρουσία της ανδρικής ομάδας υδατοσφαίρισης του ΟΕΑ/ΝΑΒ στη Β’ Εθνική ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση της 4ης θέσης στην τελική φάση του πρωταθλήματος, που φιλοξενήθηκε στα κολυμβητήρια του Γέρακα και του Περιστερίου. Το βολιώτικο συγκρότημα είχε απολογισμό με μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Την άνοδο στην Α2 πανηγύρισαν οι Νηρέας Λαμίας και Νηρέας Γέρακα.

Ρεπορτάζ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΓΙΟΣ

Έχοντας ήδη εξασφαλίσει τον αρχικό του στόχο, αυτόν της παραμονής, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ έλαβε μέρος στην τελική φάση της Β’ Εθνικής χωρίς άγχος. Το βολιώτικο συγκρότημα προσπάθησε για το καλύτερο και τελικά πήρε την τιμητική 4η θέση. Αρχικά ηττήθηκε 11-5 από το Περιστέρι και στη συνέχεια νίκησε 10-5 τον Άρη Θεσσαλονίκης και έφερε 9-9 με τον Νηρέα Χαλανδρίου, ενώ στα παιχνίδια με τις ομάδες που ανέβηκαν στην Α2 μέτρησε μία ήττα από τον Νηρέα Λαμίας με 12-4 και μία ισοπαλία 8-8 κόντρα στον Νηρέα Γέρακα.

Η αποστολή του ΟΕΑ/ΝΑΒ απαρτιζόταν από 15 πολίστες που είναι οι: Νίκος Ζησόπουλος, Δημήτρης Μαγκιώρης, Λεωνίδας Μονιούδης, Κώστας Ιωαννίδης, Δημήτρης Βαΐτσης, Λάμπρος Καρύδας, Σάββας Παναγιωτίδης, Παναγιώτης Μαγκιώρης, Ποσειδών Πανέρης, Γιώργος Μαυρέλος, Σωτήρης Ροβύθης, Γιάννης Κούτνας, Γιάννης Φτούλης, Ηλίας Σπανός, Φοίβος Κορνούτος. Ο Λευτέρης Καρύδας είναι παίκτης-προπονητής, έχοντας συνεργάτη στην τεχνική ηγεσία τον Δημήτρη Κόφφα.

Τα παιχνίδια του ΟΕΑ/ΝΑΒ πιο αναλυτικά:

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Περιστέρι 5-11

Στην 1η αγωνιστική ο ΟΕΑ/ΝΑΒ δεν απέφυγε την ήττα από το Περιστέρι με 11-5.

Οι Βολιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την πρώτη περίοδο και έκτοτε προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά χωρίς επιτυχία.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 4-3, 0-1, 1-4.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Βαΐτσης, Καρύδας, Μαυρέλος, Ιωαννίδης, Σπανός.

Γκολ Περιστερίου: Μεζίλης 2, Κύρου 2, Γουναρόπουλος 2, Μπολάτογλου 2, Κουζέλης, Πλεμένος, Κυπραίος.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Άρης 10-5

Η μοναδική νίκη του ΟΕΑ/ΝΑΒ επιτεύχθηκε το πρωί του Σαββάτου επί του Άρη με 10-5. Οι παίκτες των Λάμπρου Καρύδα και Δημήτρη Κόφφα κυριάρχησαν των αντιπάλων τους, αντιμετωπίζοντας προβλήματα μόνο στα δύο πρώτα οκτάλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-0, 4-1, 4-2.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μαυρέλος 3, Φτούλης 2, Ιωαννίδης, Μονιούδης, Βαΐτσης, Καρύδας, Ροβύθης.

Γκολ Άρη: Παυλίδης 2, Τάτσης, Μουρατίδης, Σιώπκας.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Νηρέας Χαλ. 9-9

Κόντρα στο Νηρέα Χαλανδρίου ο ΟΕΑ/ΝΑΒ βρέθηκε να χάνει με 1-3 στο ημίχρονο, αλλά αντέδρασε σωστά στην τρίτη περίοδο ισοφαρίζοντας σε 5-5. Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι αντίπαλοι πέτυχαν από τέσσερα γκολ και έτσι φτάσαμε στο τελικό 9-9.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-2, 4-2, 4-4.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μαυρέλος 4, Μονιούδης 2, Ιωαννίδης, Σπανός, Φτούλης.

Γκολ Νηρέα Χαλ.: Γιακουμάτος 5, Αθηναίος 2, Δότας, Μαυρουδάκης.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Νηρέας Λαμ. 4-12

Χθες το πρωί ο ΟΕΑ/ΝΑΒ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Νηρέα Λαμίας. Με σερί 5-0 στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Φθιώτιδας ξέφυγε με 9-2 για να επικρατήσει τελικά με 12-4.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-3, 0-5, 2-3.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μονιούδης, Σπανός, Ροβύθης, Καρύδας.

Γκολ Νηρέα Λαμ.: Λούδης 4, Κραβαρίτης 2, Αραμπατζίδης 2, Δραγώνας 2, Αθανασάκης, Μαρούλης.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Νηρέας Γερ. 8-8

Την καλύτερή του εμφάνιση ο ΟΕΑ/ΝΑΒ την έκανε απέναντι στον Νηρέα Γέρακα. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 8-8, αλλά οι Βολιώτες εξέφρασαν φριχτά παράπονα για τη διαιτησία την οποία χαρακτήρισαν «σφαγιαστική».

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 3-2, 1-2.

Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μαυρέλος 4, Μονιούδης, Σπανός, Φτούλης, Ροβύθης.

Γκολ Νηρέα Γερ.: Καστανίδης 2, Παπαδόπουλος 2, Μηχανάκης, Μπουμπούκης, Μπίτζιος, Γαϊτανίδης.