Photo Gallery, Αθλητισμός

«Λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο

Η Νίκη ηττήθηκε εκτός έδρας από το Ηράκλειο με 70-56 για την Α2 μπάσκετ

Η Νίκη δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της Α2 ανδρών στο μπάσκετ, αφού στο εξ αναβολής παιχνίδι της με το Ηράκλειο στο «Λίντο» γνώρισε την ήττα με 70-56. Οι «κυανόλευκοι» πάλεψαν για 30 λεπτά, αλλά η κούραση από το αυθημερόν ταξίδι αποτέλεσε καταλυτικό παράγοντα για την ήττα.

Ρεπορτάζ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΓΙΟΣ

Κορυφαίος για τους νικητές ένας παίκτης που αποτελεί γέννημα θρέμμα της Νίκης. Ο λόγος για τον Αντώνη Γκοντόπουλο που πέτυχε 18 πόντους σε βάρος της παλιάς του ομάδας, ενώ για το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη προσπάθησαν περισσότερο οι Μυστιλιάδης και Κουτίνας, που ήταν οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων (16 και 15 αντίστοιχα).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο που έληξε με 20-19 για τους γηπεδούχους. Στο β’ δεκάλεπτο το Ηράκλειο ξέφυγε με 11 πόντους (37-26), αλλά η Νίκη αντέδρασε και με οκτώ αναπάντητους πόντους μείωσε σε 39-34, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και στον πόντο (45-44 στο 26’), αλλά η κούραση από το ταξίδι και η έλλειψη πολλών εναλλακτικών λύσεων (ταξίδεψαν μόνο εννέα παίκτες) δεν τους επέτρεψε να κάνουν κάτι καλύτερο. Με τρίποντα των Γκοντόπουλου και Στεφανάκη οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ και τελικά πήραν το ροζ φύλλο με 14 πόντους διαφορά (70-56).

Η Νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον α’ γύρο του πρωταθλήματος με δύο νίκες και 11 ήττες. Έτσι, ο αγώνας του Σαββάτου με την ισόβαθμή της  Δόξα Λευκάδας αποκτά πλέον χαρακτήρα …τελικού. Αν οι «κυανόλευκοι» ηττηθούν τότε μόνο με θαύμα δεν θα αποχαιρετήσουν την κατηγορία.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Παπαθανασίου, Διμπινούδης.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-34 (ημίχρονο), 53-49,70-56 (τελικό).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης) : Κωτούλας 3 (1), Στεφανάκης 13 (2), Πέλκιτς 13 (1), Γ. Αρναουτάκης 4, Μ. Αρναουτάκης, Ντιαλό 17, Σακελλαράκης 2, Γκοντόπουλος 18 (4).
ΝΙΚΗ (Ζαφειρούδης): Φωσσές, Σαμαράς 3 (1), Μαυρογιάννης 3 (1), Κουτίνας 15 (1), Στάμος 1, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέσιος 9, Θεοδωράκος 7 (1), Μυστιλιάδης 16 (3).