Επεισόδιο Κούγια με αστυνομικό στο Παναχαϊκή-ΑΕΚ

Για δέκα λεπτά διακόπηκε ο αγώνας Παναχαϊκής – ΑΕΚ, για τα πλεϊ οφ της φούτμπολ λιγκ στην Κόρινθο καθώς στο 83′ λεπτό ξέσπασαν επεισόδια στην κερκίδα με εμπλεκόμενους οπαδούς της ΑΕΚ, τον Αλέξη Κούγια και αστυνομικές δυνάμεις, τη στιγμή που το σκορ ήταν 1 -1. ένταση ξεκίνησε μετά από καυγά του διοικητικού ηγέτη της Παναχαϊκής, Αλέξη Κούγια με αστυνομικό. Οπαδοί της ΑΕΚ κινήθηκαν απειλητικά προς τον κ. Κούγια και οι δυνάμεις των ΜΑΤ έκαναν χρήση χημικών, για να τους απομακρύνουν.

Ο διαιτητής Γιάχος διέκοψε το ματς, ενώ ο Κούγιας μεταφέρθηκε από τους αστυνομικούς στον αγωνιστικό χώρο με σκισμένα τα ρούχα του, με την ένταση στα επίσημα του γηπέδου να κορυφώνεται.

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς η ΑΕΚ έχει εξασφαλίσει την άνοδο στη σούπερ λίγκα και η Παναχαΐκή είναι στην τελευταία θέση της κατάταξης των πλέι – οφ.

Πηγή: ethnos.gr