Έσπασε το ρόδι στον Πανθεσσαλικό

Ο Ολυμπιακός Β. πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 2011 ως γηπεδούχος, επικρατώντας με 2-0 του Ατρομήτου Αθ.

Ο Πέτερ Ντολεζάι χάνει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε χθες στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ο Ολυμπιακός Βόλου, επικρατώντας με 2-0 του Ατρομήτου Αθηνών για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να κερδίσουν εδώ και τρεις μήνες – ως γηπεδούχοι για το πρωτάθλημα – και συγκεκριμένα από τις 6 Νοεμβρίου, όταν είχαν νικήσει με 1-0 την Κέρκυρα. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έφτασαν δίκαια στην επιτυχία, φτάνοντας τους 28 βαθμούς, παραμένοντας στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα (μαζί με τον Άρη και τον Εργοτέλη). Τα γκολ για τον Ολυμπιακό σημείωσαν οι Μαρτίν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Ντολεζάι στο 52’. Με διάταξη 4-1-4-1 παρατάχθηκε στο χθεσινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με τον Σάκη Τσιώλη να επαναφέρει στην ενδεκάδα (σε σχέση με το ματς κυπέλλου με την Κέρκυρα) τους Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Καπετάνο, Μπρέσκα, ενώ ο Ουμπίντες που αποθεραπεύτηκε ξεκίνησε και αυτός στο βασικό σχήμα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιακούποβιτς, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Σέλεζι, Ντολεζάι, Σανκαρέ και Ζαραδούκας. Ο Άλβαρεζ ήταν ο αμυντικός χαφ, ενώ μπροστά από αυτόν αγωνίστηκαν οι Μπρέσκα και Μόνχε στις πτέρυγες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) με τους Ουμπίντες και Καπετάνο ως κεντρικά χαφ. Ο Μαρτίν έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης. Γκολ σε κρίσιμο χρονικό σημείο Στο πρώτο ημίχρονο έγινε δυνατό παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το χώρο του κέντρου. Στο πρώτο 15λεπτο ο Ατρόμητος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Νεμπεγλέρα και Σφακιανάκη να κάνουν σπουδαία δουλειά ως ανασταλτικοί μέσοι και με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να παίξουν με αντεπιθέσεις. Οι Σαγκανόφσκι και Καραλής έπαιξαν στα άκρα, ενώ ο Καμαρά αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης. Οι παίκτες του Ολυμπιακού μέχρι το 20’ δεν μπορούσαν να βρουν κενούς χώρους, έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις, με αποτέλεσμα η μπάλα να μην φτάνει στον Μαρτίν που αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» του Ολυμπιακού στην επίθεση Στο διάστημα αυτό μία φορά (στο 14’) έφυγε στην κόντρα επίθεση ο Ουμπίντες, ο οποίος προτίμησε να σουτάρει (η μπάλα έφυγε άουτ) αν και είχε την επιλογή να πασάρει στα άκρα, στους Μόνχε και Μπρέσκα. Στο 13’ ο Ατρόμητος διαμαρτυρήθηκε για την ακύρωση ενός γκολ, ως οφσάιντ, (το σημείωσε ο Καραλής) με τον βοηθό διαιτητή να σηκώνει, πάντως, έγκαιρα τη σημαία του υποδεικνύοντας παράβαση. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη άρχισαν να πιέζουν την άμυνα του Ατρομήτου μετά το 20’, κυρίως με στημένες φάσεις. Στο 22’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ντολεζάι, με τον Σλοβάκο αμυντικό να πιάνει την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή (μετά από εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου) και με τον Μιχαηλίδη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα οι Μαρτίν και Άλβαρεζ έπαιξαν το «ένα-δύο», ο πρώτος έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά αρκετά έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ατρομήτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την προσπάθειά του να φτάσει στο γκολ, ανεβάζοντας ρυθμούς, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν πολύ καλή με τους Σανακρέ και Ντολεζάι να είναι σταθεροί στο κέντρο της άμυνας, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε στον ανασταλτικό τομέα ο Μόνχε από την αριστερή πλευρά, με τον Αργεντινό να γυρίζει πίσω και να κόβει πολλές μπαλιές. Στο διάστημα 30’-45’ ο Ολυμπιακός δημιούργησε τρεις καλές επιθετικές προσπάθειες, σημειώνοντας γκολ σ’ ένα καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 32’ ο Ζαραδούκας σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 36’ η κεφαλιά του Ντολεζάι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουμπίντες δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν το τέρμα του Γιακούποβιτς στο 39’, με τον Σαγκανόφσκι να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να φεύγει άουτ. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντολεζάι από τους καλύτερους παίκτες του Ολυμπιακού στο χθεσινό παιχνίδι, έβγαλε μπαλιά στα δεξιά στον Μπρέσκα. Ο Σλοβάκος έκανε ωραία κίνηση, έβγαλε τη σέντρα και ο Μαρτίν με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. «Καθάρισε» τη νίκη ο Ντολεζάι Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ευτύχησε να σημειώσει γρήγορα και δεύτερο γκολ, στο 52’ που είχε ως αποτέλεσμα να δούμε ένα ανοιχτό παιχνίδι στη συνέχεια με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν παίζοντας επιθετικά, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» με γρήγορες αντεπιθέσεις κυνήγησαν το τρίτο γκολ. Έδειξαν, όμως, αδυναμία στο να τελειώσουν με επιτυχία μια φάση, υστερώντας στην τελική πάσα. Το πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για λογαριασμό του Ατρόμητου στο 48’, με τον Καμαρά να μην μπορεί να νικήσει τον Γιακούποβιτς (ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε τη μπάλα). Ένα λεπτό αργότερα και μετά από λάθος του Νάστου, η μπάλα έφτασε στον Ουμπίντες, όμως το σουτ του Αργεντινού μέσου δεν ανησύχησε τον Ιτάντζ (αντικατέστησε στο 46’ τον τραυματία Μιχαηλίδη). Για να φτάσουμε στο 52’ όπου οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν για δεύτερη φορά στο ματς. Ο Ουμπίντες εκτέλεσε φάουλ, ο Σαμπού δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα από την περιοχή, αυτή στρώθηκε στον προωθημένο Ντολεζάι, ο οποίος με προβολή πέτυχε το 2-0. Αμέσως ο Γιώργος Δώνης έκανε δύο αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι τους Σαρμιέντο και Αναστασάκο (στις θέσεις των Νάστου και Καραλή), στην προσπάθεια να παίζει ο Ατρόμητος πιο επιθετικά, κυνηγώντας το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στον Ατρόμητο και προσπαθούσε να «χτυπήσει» την αντίπαλη άμυνα με τους γρήγορους Μόνχε και Μπρέσκα. Στο 59’ ο Γιακούποβιτς πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Ο Ελβετός γκολκίπερ απέκρουσε μέσα από την περιοχή του σουτ του Σφακιανάκη και με δεύτερη προσπάθεια έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο τη μπάλα κόρνερ προ του Αναστασάκου. Στο 65’οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην κόντρα επίθεση με τον Μπρέσκα, αυτός έβγαλε τη σέντρα για τον Μόνχε, ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ, με τον Ιτάνζ να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο τεχνικός διευθυντής του Ατρομήτου,  Γιάννης Αγγελόπουλος. Στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να χάσουν κάποια σπουδαία ευκαιρία για γκολ, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Καμαρά στο 71’, μετά από σέντρα του Νεμπεγλέρα, η οποία πέρασε άουτ. Στο 80’ παραλίγο να έχουμε σύρραξη μεταξύ των παικτών και των δύο ομάδων, με τον κ. Γιάχο να δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ολιβέιρα στο 82’ και κίτρινη στον Μπρέσκα, ενώ απέβαλε από τον αγωνιστικό χώρο και τον τιμ μάνατζερ των «ερυθρολεύκων», Τάκη Γιαννόπουλο. Με παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας άνετα στη νίκη, που ήταν η πρώτη μέσα στο 2011 για τους «ερυθρόλευκους» στο Πανθεσσαλικό και η τρίτη εντός έδρας σε 11 ματς. Ολυμπιακός Β.-Ατρόμητος Αθ. 2-0 1. Γιακούποβιτς 25. Σέλεζι 31. Ζαραδούκας 19. Σανκαρέ 3. Ντολεζάι 13. Άλβαρεζ 11. Καπετάνος (4. Τομάς 86’) 10. Μπρέσκα 8. Ουμπίντες (21. Ρόκας 63’) 26. Μόνχε 9. Μαρτίν (77. Σολάκης 70’) 23. Μιχαηλίδης (1. Ιτάνζ λ.τ. 46’) 2. Νάστος (17. Σαρμιέντο 56’) 31. Δάρλας 5. Σαμπού 26. Ολιβέιρα 6. Νεμπεγλέρας 19. Σφακιανάκης 22. Τάτος 20. Σαγκανόφσκι 40. Καραλής (8. Αναστασάκος 56’) 7. Καμαρά Σκόρερ: 45’ Μαρτίν, 52’ Ντολεζάι Κόκκινη: 82’ Ολιβέιρα Κίτρινες: 7’ Σέλεζι, 82’ Μπρέσκα-31’ Δάρλας, 37’ Ολιβέιρα, 38’ Αναστασάκος (στον πάγκο) Διαιτητής: Γιάχος (Χίου) Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Μαγιάννης (Άρτας)