«Σκόνταψαν» οι νέοι του Ολυμπιακού Β.

Παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στην Ξάνθη για το πρωτάθλημα Κ-20 της Σούπερ Λιγκ

Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των ομάδων Κ-17 και Κ-20 του Ολυμπιακού Βόλου, που επέστρεψαν στη δράση μετά από τη διακοπή των πρωταθλημάτων της Σούπερ Λιγκ.

Ρεπορτάζ: ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΣΕΜΕΡΓΕΛΗΣ

Τρεις αγωνιστικές δίχως νίκη συμπλήρωσε η ομάδα Κ-20 του Ολυμπιακού Βόλου, αφού προχθές παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην έδρα της απέναντι στην Skoda Ξάνθη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Ο Ολυμπιακός προερχόταν από την ήττα στην Καβάλα και κόντρα στους Ξανθιώτες ήθελε να εκμεταλλευτεί την έδρα του, ώστε να επέστρεφε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Όμως, το σφύριγμα της λήξης βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες και παράλληλα ισόβαθμες στην 7η θέση της κατάταξης.

Ο αγώνας, που έγινε το περασμένο Σάββατο στο ΕΑΚ Βόλου, ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό. Οι Βολιώτες στα μισά περίπου του πρώτου 45λεπτου προηγήθηκαν με τον Ζυγκερίδη, ο οποίος στο 20’ με σουτ παραβίασε την εστία του Ζαρόπουλου. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 52’, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με κεφαλιά του Ν. Μελισσόπουλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ:
Μαρούλης, Ζενούνι (Τρίμμης), Ζέρης, Ζυγκερίδης, Κολημήτρας, Κόμνος, Κοτζαθανάσης, Μακανίκας (75’ Νάκας), Νικογιάννης, Σφάκας, Τσίπη (69’ Βαλωτής)

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μισιρλησιακήρ, Οξύζογλου, Α. Μελισσόπουλος, Τσονάκας, Καρυπιάδης (80’ Τουργαϊδης), Καθάριος (75’ Χαραλαμπίδης), Τσομπανόπουλος, Αλτιπαρμακόφσκι, Λαζαρίδης, Ν. Μελισσόπουλος.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Κ-20 της Σούπερ Λιγκ:

Αστέρας Τριπ.-Άρης            1-2

(23’ Γκαϊδατζής-13’ Καραγιάννης, 18’ Πολιανίδης)

Ολυμπιακός B.-Skoda Ξάνθη          1-1

(20’ Ζυγκερίδης-52’ Ν. Μελισσόπουλος)

Εργοτέλης-Ηρακλής 3-0

(17’ Πρωτογεράκης, 39’ Φυτιλής, 74’ Δωματάς)

Ολυμπιακός Π.-Καβάλα       1-1

(9’ Λυκογιάννης-33’ Μπρατσιάνι)

Πανσερραϊκός-Παναθηναϊκός         0-0

ΑΕΚ-Ατρόμητος Αθ.                        4-1

(1’ Κλωναρίδης, 3’ Τσαμουρλίδης, 71’ Νικόλτσης, 87’ Αμπντουραχμάνι-44’ Μπιλίτσης)

ΠΑΟΚ-Λάρισα         1-1

(38’ Χαρμάνας-83’ Παπαϊωάννου)

Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-3

(54’ Σμυρλής, 73’ Τσαουσάι, 76’ Κολοβός)

16. Κέρκυρα   29-56   23

ΣΗΜ.: ΠΑΟΚ και Ατρόμητος Αθηνών έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Επιστροφή στις νίκες

για την ομάδα Κ-17

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί στον 4ο και τελευταίο γύρο του πρωταθλήματος Κ-17 της Σούπερ Λιγκ έδωσε χθες ο Ολυμπιακός Βόλου, που επικράτησε χθες 2-1 του Πανσερραϊκού στο ΕΑΚ Βόλου. Οι παίκτες του Κώστα Σταματίου τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές μετρούν μία νίκη και τρεις ισοπαλίες, έχοντας συγκεντρώσει έξι βαθμούς, όταν στους τρεις προηγούμενους γύρους η συγκομιδή τους ανερχόταν σε εννέα βαθμούς, δείγμα της καλής δουλειάς που γίνεται το τελευταίο διάστημα στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε με τη συμπλήρωση του 15ου λεπτού, όταν ο Κολιαμήτρας βρήκε με ωραία πάσα τον Ευαγγελό, ο οποίος με τη σειρά του έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε στο 37ο λεπτό με σουτ του Παναγιωτίδη, ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στην επανάληψη και πιο συγκρεκριμένα στο 57’ με γκολ του Θοδωρή Κολιαμήτρα, μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Αβδελάς, Γιοβάννης, Δημητριάδης, Πρασσάς, Οικονόμου, Πέργαντος (46′ Τσιμπανογιάννης), Κολιαμήτρας (89′ Τσελεπής), Τσουκαλάς, Τσιάκος (85′ Πλαγεράς), Μαρμαρινός (80′ Ζάννης), Ευαγγελός (87′ Γάτσιος).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χατζησαββίδης, Τσίτος (80′ Ισατίδης), Νέζος (67′ Βαγγούλης), Μασσιός, Τσομπλεκτσής, Αμπαδίνης, Καραγκιόζης, Σάββας (78′ Γκασμερίδης), Ζυγγερίδης (73′ Αυγερινός), Παναγιωτίδης, Ντεμάς (6΄ Ρόβας).