«Οδοστρωτήρας» ο Ολυμπιακός Β., ισοπέδωσε την Ολύμπια

O

Μεθυσμένη πολιτεία θυμίζει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, καθώς οι ερυθρόλευκες με μία απίστευτη εμφάνιση στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας ισοπέδωσαν την Ολύμπια 49-75 σε ματς που έγινε για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2. Μπορεί να υπήρχε αισιοδοξία για το διπλό, αλλά τέτοια εξέλιξη μάλλον δεν περίμενε κανείς στις τάξεις του βολιώτικου συγκροτήματος, όπου είναι φυσιολογικό όλοι να πετούν στα σύννεφα.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Οι φιλοξενούμενες του Μ. Καπουρνιώτη παρέδωσαν μαθήματα μπάσκετ στις γηπεδούχες και το μυστικό της επιτυχίας ήταν η εκπληκτική άμυνα και το γεγονός ότι κάθε παίκτρια εκτέλεσε άριστα το ρόλο που της ανέθεσε ο προπονητής της, ενώ παράλληλα υπήρχε και επιθετική πολυφωνία. Εναλλάσσοντας τη ζώνη (μαν-του-μαν έπαιξε μόλις για πέντε λεπτά) από 3-2 σε 1-4, ο Ολυμπιακός όχι μόνο μπλόκαρε τα ατού των αντιπάλων (Κυριτσάκα, Κουτσουνούρη, Ντάνου), αλλά έλεγξε την εναέρια κυκλοφορία, με τις Ζέρβα και Χαβαλέ να μαζεύουν όλα τα ριμπάουντ.

Οι Βολιώτισσες παρά το δυναμικό τους ξεκίνημα, που τις έφερε να προηγούνται με 2-11, στη συνέχεια είδαν τις γηπεδούχες να αντιδρούν και να κλείνουν το δεκάλεπτο με σκορ 12-16. Όμως στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός Β. με τρία τρίποντα της Σαρακατσάνη και μάλιστα συνεχόμενα και συνολικά 4/5 αυτό το διάστημα πήρε διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (28-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπερίσχυσαν οι άμυνες, αφού το επιμέρους σκορ ήταν πολύ μικρό (11-14), αλλά αυτό δεν εμπόδισε τις ερυθρόλευκες να ανοίξουν κι άλλο τη ψαλίδα στο 30’ (39-54, +15).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου έγινε σερί 0-8 χάρη σε διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς. Έτσι, το ματς τελείωσε νωρίς, αφού στο 33’ το ταμπλό έγραφε 39-62 (+23). Η διαφορά μάλιστα μέχρι το τέλος αυξήθηκε κι άλλο, αφού ο Ολυμπιακός  δε χαλάρωσε , και με την τελευταία κόρνα της γραμματείας έφτασε στους 26 πόντους (49-75). Φυσικά από τον χθεσινό θρίαμβο των ερυθρόλευκων δεν υπάρχει υστερήσασα, αλλά ειδική μνεία πρέπει να γίνει στη Χαβαλέ. Η έμπειρη πλέι μέικερ, παρά το γεγονός ότι λόγω ίωσης έχει να προπονηθεί κανονικά δύο βδομάδες, έβαλε 25 πόντους, κατέβασε πολλά ριμπάουντ  και χρησιμοποιήθηκε συνολικά 38 λεπτά.

Με τέτοιες εμφανίσεις οι Βολιώτισσες δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα στη συνέχεια του πρωταθλήματος, ενώ αποδεικνύεται και το άριστο κλίμα που υπάρχει στην ομάδα ανάμεσα σε προπονητή και παίκτριες και την εμπιστοσύνη όλων στη δουλειά που γίνεται.

Δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 39-54, 49-75

ΟΛΥΜΠΙΑ (Αραπατσάνης): Καμπουράκη 23 (3), Καψοκόλη 4, Γοργόλη, Ντάνου 7, Αραπακοπούλου, Κυριτσάκα 7, Σκαρλή 2, Κουτσουνούρη 6 (1), Καλίδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 7, Σαρακατσάνη 12 (4), Μπακρατσά, Αγαγιώτη, Αλεξίου 4, Καποδίστρια 4, Χαβαλέ 25 (3), Ζέρβα 20, Ζήτη 3 (1), Κατσιοπούλου, Αρτεμισίου.