Δύσκολη νίκη με Νάνη στον πάγκο για τη Μετομόρφωση

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

Μπορεί η Μεταμόρφωση να μη δήλωσε κανέναν προπονητή στο φύλλο αγώνα, αλλά ουσιαστικά ο Π. Νάνης, που κάθισε με πολιτικά στον πάγκο, ήταν αυτός που είχε την τεχνική καθοδήγηση των κιτρινόμαυρων στον εντός έδρας αγώνα με τους Διόσκουρους Κοζάνης, των οποίων οι Βολιώτες επικράτησαν με 76-74 για την 5η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ρεπορτάζ:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Η νίκη τους πάντως χαρακτηρίζεται ως δίκαιη, καθώς προηγούνταν σταθερά από τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας μάλιστα διαφορά οκτώ πόντων στο 38’, που παραλίγο τελικά να μην αποδειχτεί αρκετή.

Πάντως έστω και με αγχωτικό τρόπο η Μεταμόρφωση σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες και παρά τα προβλήματά της, που ανάγκασαν κατά τη διάρκεια της περασμένης βδομάδας τον τεχνικό της ομάδας Αντ. Μυριτζή να δηλώσει παραίτηση, τα πάει περίφημα μέχρι στιγμής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά το 13-6 υπέρ των γηπεδούχων στο 4.10’ μετά από σερί 9-0, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και στο 10’ ήταν μπροστά με 18-22. Οι άμυνες ήταν πιο σφιχτές στο δεύτερο δεκάλεπτο, που έληξε με 31-33 υπέρ των Διόσκουρων.

Στην τρίτη περίοδο οι Βολιώτες ήταν εμφανώς καλύτεροι και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και οκτώ στο 28.30’ (51-43). Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς ήταν οι 11 πόντοι (63-52) στο 34’, ενώ στο 38’ το σκορ ήταν 68-60. Τα δύο τρίποντα των Μπαταούλα και Καραγιαννίδη στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ήταν η απάντηση στην τρομερή ευστοχία του Παπούλια στις βολές, που είχε στο τελευταίο δίλεπτο 8/8. Στο 39’ ακριβώς οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το 74-73, ο Παπούλιας με δίποντο έκανε το 76-74, για να γράψει το τελικό σκορ με μία στις δύο βολές ο Κατσέλης 12’’ πριν τη λήξη. Μάλιστα στη δεύτερη άστοχη βολή του οι Κοζανίτες πήραν το επιθετικό, αλλά ο Βλάχος αστόχησε σε τρίποντο. Το ριμπάουντ πήρε ο Καραγεώργος, που του έγινε αμέσως φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές. Όμως ο ίδιος έκλεψε αμέσως από τον Σισμάνη και με την μπάλα στα χέρια του τελείωσε το ματς.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Νάνης):  Καραγεώργος 11 (3), Καραρήγας 2, Παπούλιας 18, Θεοχάρης 28, Καφάσης, Γεωργαντάς  2, Αγκρής, Παλάσκας, Διανέλλος 1, Παρασκευάς 14 (2)

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Κατσέλας 14 (3), Σισμάνης 2, Βλάχος 10, Μπαταούλας 3 (1), Μαλούτας 15 (3), Μίχος 3, Τσαμπούρης 8 (1), Καραγιαννίδης 10 (2), Γεωργιάδης 6, Τσιάμης 3 (1), Βλάχος.