Νίκη κόντρα σε όλους και όλα για τον ΠΑΟ – Κέρδισε 2-1 την Κλαμπ Μπριζ

pao

Εχασε πέναλτι, έπαιζε με παίκτη λιγότερο αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει την Κλαμπ Μπριζ.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν στο 10′ με γκολ του Μπόμπο, ο Μπεργκ έχασε πέναλτι στο 34′, αλλά λίγα λεπτά μετά (37′) ισοφάρισε ο Σουηδός και… διόρθωσε το λάθος του. Στην επανάληψη, ο Καρέλης με δεύτερο πέναλτι για τον ΠΑΟ στο 65′ έκανε το 2-1, ένα σκορ που δίνει μικρό προβάδισμα. Στον επαναληπτικό του Βελγίου ο ΠΑΟ καλείται να κρατήσει το υπέρ του σκορ, για να περάσει στα πλέι οφ του Champions League.

Κορυφαίοι για τους πράσινους που πάνε στη ρεβάνς του Βελγίου με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα, ο Νίνης ο οποίος «θυσιάστηκε» στο ημίχρονο, ο Λαγός που τον αντικατέστησε κι έδεσε το κέντρο, αλλά και ο ακούραστος Ζέκα (μόνο συμπαίκτη ή οπαδό δεν μάρκαρε…), με τον ώριμο Πράνιτς. Καθοριστικός σε δύο τετ α τετ ο Κοτσόλης που φέρει, όπως και άλλοι, ευθύνη στο γκολ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Βέμερ, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Ατζαγκούν (46’ Τριανταφυλλόπουλος), Νίνης (46’ Λαγός), Καρέλης (74’ Λουντ), Μπεργκ.

ΜΠΡΙΖ: Μπρουζές, Ντε Φο (80’ Κουλς), Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μεσελε, Μπολινγκολί (71’ Ντε Σουτερ), Σίμονς, Βάσκεθ (59’ Ισκιέρντο), Βάνακεν, Βόλμερ, Ντιαμπί.