Νίκες για Αγία Άννα και Αίαντα στην πρεμιέρα της Α’ ΕΠΣΘ

Με δύο αγώνες σε Ευξεινούπολη και Σούρπη άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος Α’ ΕΠΣΘ για την περίοδο 2024-25. Στο γήπεδο της Ευξεινούπολης η Αγία Άννα (φωτό) κατάφερε να επιβληθεί της τοπικής Δήμητρας με 2-0. Το συγκρότημα του Αλέξη Κούρτογλου ήταν ανώτερο και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του “τριπόντου”. Μόλις στο 1′ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με το σουτ του Κορέτα που έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 14′ άνοιξε το σκορ όταν ο Κυρίτσης τροφοδότησε τον Ντινιωτάκη και αυτός με ωραία ενέργεια βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα Χαλάτση (0-1).
Στο 25′ η Δήμητρα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ιακωβίδη, αλλά ο Κατσαβριάς δεν μπόρεσε να “νικήσει” τον Αϊντίνι. Ο γκολκίπερ της Αγίας Άννας απέκρουσε με τα πόδια. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ με το οποίο θα “κλείδωναν” τη νίκη τους, αλλά φτάσαμε στο 86ο λεπτό για να το πετύχουν. Ο Καλτσουνάς έβγαλε συρτή σέντρα από τα αριστερά και ο Κορέτα από κοντά έκανε το 0-2.
ΔΗΜΗΤΡΑ:Χαλάτσης, Γκρέμι, Πλαβός, Μπιρμπίλης, Ζάγκας, Τετριμίδας (25’ λ.τ. Γκαρνίδης), Μπαζής, Μπούτλας (75’ Κουφογάζος), Κοντοβάς, Κατσαβριάς, Νικογιάννης (60’ Νικολούλης).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Γεωργιτζίκης, Καλτσουνάς, Χολέβας, Ιακωβίδης, Κουφογεώργος (60′ Βέργος),  Κυρίτσης Θ. (88’ Αλεξανδρίδης), Κόλα, Μακρής, Ντινιωτάκης, Κορέτα.
Στη Σούρπη ο τοπικός Αίας χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο β’ μέρος για να κερδίσει με 3-1 τη νεοφώτιστη Δάφνη η οποία προηγήθηκε με τον Τερλεξή στο 25′. Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 40′ ο Ντούρας κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Δημητρίου δεν το αξιοποίησε σημαδεύοντας το δοκάρι από τα 11 μέτρα. Όμως στην επανάληψη η ομάδα του Αλέκου Αραπίτσα ήταν αποτελεσματική πετυχαίνοντας τρία γκολ. Στο 58′ ο Ράπτης ισοφάρισε και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντούρας έγραψε το 2-1. Στο 70′ ο Θυμιόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Ξηροκώστας διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Δοκάρια για τους νικητές είχαν οι Ράπτης και Ντούρας.
ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Ράπτης, Τσαούσης (85’ Σπυριδάκης), Ξηροκώστας, Γκρίνιας, Λάμπος, Κατσαβριάς (46’ Θυμιόπουλος), Φαράντος, Δημητρίου (75’ Παναγιώτου), Ντούρας, Κωστούλας (70’ Μάνος).
ΔΑΦΝΗ: Αβδελάς, Μπόλας (60’ Παπούλιας), Ρουκάς, Βασιλείου (60’ Κοντογεωργίου), Κουτσώνας, Γ. Τσαρέλας, Φ. Τσαρέλας (75’ Αυλογιάρης), Καρεσίου, Τερλεξής (52’ Κογιάνης), Δεμίρης (75’ Στατήρας), Πριτσίνης.