Καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού Βόλου

5b2011f594b754fa6d02b5024ec51450_L (1)

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι του ΑΟ Χανιά με τον Ολυμπιακό Βόλου για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με την υπόθεση πρόκριση να παραμένει ανοιχτή, με τα Χανιά πάντως έχοντας τέσσερις βαθμούς, έναντι…

…ενός του Ολυμπιακού, να έχουν το προβάδισμα.
Ο Ολυμπιακός έχοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία και παίζοντας με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα στάθηκε πολύ καλά στο παιχνίδι, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειξαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο β’ μέρος τα Χανιά έχασαν πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Κασμερίδης, ένα πέναλτι πάντως που εφηύρε ο διαιτητής Παπαγεωργίου.

Πιο απειλητικός ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος
Ο Νίκος Παντέλης άφησε εκτός ενδεκάδας για να τους ξεκουράσει τους Πινάρες, Μπιτάνγκ και Κούτσι, ενώ ο Κασμερίδης αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια αντί του Κολίτσι.
Οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και η πίεση ψηλά και από τις δύο ομάδες ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου. Χανιά και Ολυμπιακός προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, σ’ ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε στο πρώτο μέρος σαφώς βελτιωμένος, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, όσον αφορά την ανασταλτική λειτουργία, με τον νεαρό Κεσίδη να αγωνίζεται ως αμυντικός χαφ, έχοντας δίπλα του τον Μαρτίνεθ.
Η άμυνα του Ολυμπιακού με τους Ζέρη, Γιαλούση, Μακρυδημήτρη και Μαργαρίτη απέφυγε τα λάθη, οι γραμμές των «ερυθρολεύκων» ήταν κοντά, με τους μεσοεπιθετικούς (Νικολιά, Θέο και Μέζα) να πρεσάρουν ψηλά, όπως και ο Διαμαντόπουλος, ο μοναδικός προωθημένος του Ολυμπιακού.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Κασμερίδη (έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Ολυμπιακού σε επίσημο παιχνίδι), ο οποίος δεν χρειάστηκε να επέμβει.
Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 7′ και ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε φάουλ με τον Σικαλιά να αποκρούει τη μπάλα στην αριστερή του γωνία, στη συνέχεια της φάσης σε γέμισμα που επιχείρησαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, ο Σιλιγαρδάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο 15λεπτο, ενώ στη συνέχεια ο ΑΟ Χανιά ισορρόπησε το παιχνίδι και για πρώτη φορά απείλησε την ερυθρόλευκη εστία από στημένη φάση. Στο 16′ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Οικονομόπουλος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κασμερίδη.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που θα μπορούσε να είχε πάρει… κεφάλι στο σκορ. Αφού πρώτα στο 32’μετά από μπαλιά του Μέζα στον Νικολιά μέσα στην περιοχή και σε πλάγια θέση, βγήκε ο Σικαλιάς και μπλόκαρε τη μπάλα, στο 37′ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κεσίδης με καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Θέο, αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Σικαλιά, δεν έκανε ωστόσο καλό πλασέ από το ύψος της περιοχής για να μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας των Χανίων.

Ο Κασμερίδης κράτησε το μηδέν
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή, καθώς ο Νικολιάς στο τέλος του πρώτου μέρους υπέστη διάστρεμμα με τον Ντινόπουλο να παίρνει τη θέση του. Τα Χανιά μπήκαν πιο δυνατά στο ματς στην επανάληψη μετά και την είσοδο στο παιχνίδι των Πάγκαλου και Κρητικού. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο πρώτο 15λεπτο είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο 54′ ο Γουέλκαμ με ωραία προσπάθεια μπήκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, γύρισε τη μπάλα στον ξεμαρκάριστο Πάγκαλο, ο οποίος με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κασμερίδη, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει σωτήρια.
Νέα ευκαιρία για τα Χανιά στο 58′, με τον Γκότοβο να πιάνει την κεφαλιά, με τον Κασμερίδη να πετάγεται σο δεξί «παραθυράκι», βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ.
Για να φτάσουμε στο 59′ όπου ο διαιτητής Παπαγεωργίου καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι. Ο Γουέκαμ έπεσε μόνος του μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού δίχως να τον ανατρέψει ο Γιαλούσης, με τον Αθηναίο ρέφερι να «σφυρίζει» πέναλτι. Παρά τις διαμαρτυρίες των «ερυθρόλευκων» η απόφαση του διαιτητή δεν άλλαξε, το πέναλτι εκτέλεσε ο Πάγκαλος με τον Κασμερίδη να πέφτει στη δεξιά του γωνιά και να αποκρούει, κρατώντας το μηδέν για τον Ολυμπιακό.
Η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια των «ερυθρολεύκων» στο β’ μέρος σημειώθηκε στο 70′ από στημένη φάση. Ο Πινάρες από τα δεξιά εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Σικαλιά.
Στο 77′ ο Καμινιώτης εκτέλεσε φάουλ, με τον προωθημένο Γκότοβο να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να είναι απειλητικές, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 0-0.