Επιτέλους …Νίκη, 1-0 τον Πανθρακικό

νίκη ματς

Το γκολ του Ροτζέριο Μάρτινς στο 23′ αποδείχθηκε «χρυσό» για τη Νίκη στο σημερινό παιχνίδι με τον Πανθρακικό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι «κυανόλευκοι» στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Τζαναβάρα στον πάγκο νίκησαν με 1-0, σημειώνοντας την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα πήραν τους τρεις πρώτους βαθμούς, αποκτώντας ψυχολογία εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Ο Κορίνθιος τεχνικός κατάφερε μέσα σε δύο εβδομάδες να κάνει ομάδα το άναρχο συγκρότημα των προηγούμενων αγωνιστικών, με τα περιθώρια βελτίωσης να είναι μεγάλα.

Έξοχο γκολ από τον Ροτζέριο
Η Νίκη παρατάχθηκε με διάταξη 3-5-2. Τερματοφύλακας ο Ταΐρης, ενώ οι τρεις στόπερ ήταν οι Λάουξ, Καρασαλίδης και Ίβενς. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μαρινάκης δεξιά, Τσουκάνης αριστερά, με τους Κοτσαρίδη Σταμπολτζίεφ και Ροτζέριο στον άξονα. Οι Τζιώρας και Μουζακίτης αγωνίστηκαν στην επίθεση.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε δυνατό παιχνίδι με ελάχιστες καλές επιθετικές προσπάθειες στο παιχνίδι. Η Νίκη πίεσε, οι παίκτες της πήγαιναν πρώτοι πάνω στη μπάλα και φρόντιζαν να κλείνουν τους χώρους, μην επιτρέποντας τους παίκτες του Πανθρακικού να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Ταΐρη.
Οι «κυανόλευκοι» είχαν τον αέρα με το μέρος τους (στο Πανθεσσαλικό φυσούσε ισχυρός άνεμος) και στο πρώτο 25λεπτο προσπάθησαν να βρουν τους τρόπους να απειλήσουν την εστία του Πασχαλάκη. Μόλις στο 1′ η Νίκη είχε ένα καλό σουτ με τον Λάουξ, με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό του Πανθρακικού και να καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Η Νίκη είχε την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23′ με ένα πολύ ωραίο γκολ από τον Ροτζέριο Μάρτινς. Ο Βραζιλιάνος έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από μεταβίβαση του Μουζακίτη και με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη για να γίνει το 1-0 για τη Νίκη.