«Χρυσός» ο βολιώτης Καλανδαρίδης- Ασημένιο μετάλλιο η βολιώτισσα Βόντζου στο διπλό σκιφ “Θ”

χωρίς τίτλο

Θρίαμβος για τα ελληνικά κουπιά στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων στο Τρακάϊ της Λιθουανίας, αλλά και για τον Βολιώτικο ναυταθλητισμό, καθώς στο βάθρο ανέβηκαν ένας Βολιώτης πρωταθλητής και μία Βολιώτισσα πρωταθλήτρια. Η δίκωπος άνευ των εφήβων, με τον Βολιώτη Γιάννη Καλανδαρίδη του ΟΕΑ/ΝΑΒ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της ενώ το διπλό σκιφ των νεανίδων, με τη Βολιώτισσα Αναστασίου Βόντζου του ΝΟΒΑ, τερμάτισε στη 2η θέση και κατέκτησε το ασημένιο.
Πιο αναλυτικά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκαν οι Νίνος Νικολαϊδης και Γιάννης Καλανδαρίδης που ξεκίνησαν από τη 3η θέση τον τελικό στη συνέχεια ανέβηκαν στη 2η μέχρι τα 1500μ. και κάνοντας ένα συγκλονιστικό φινάλε τερμάτισαν πρώτοι με χρόνο 6:39.13 . Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ρουμανία (6:41.77) και στην 3η η Γερμανία (6:47.23).
Στον τελικό του διπλού σκιφ των νεανίδων οι Αναστασία Βόντζου και Αννέτα Κυρίδου παρά το κακό ξεκίνημα αφού μέχρι τα μισά της κούρσας ήταν στην 5η και 4η θέση έκαναν μεγάλη προσπάθεια και κατάφεραν να κερδίσουν το ασημένιο μετάλλιο, κλέβοντας το στην κυριολεξία μέσα από τα χέρια της Γερμανικής βάρκας. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 7:15.52 και το γερμανικό σε 7:15.69. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Δανία με χρόνο 7:14.96.
Για μια ακόμη φορά η βολιώτικη κωπηλασία απέδειξε πως διαθέτει αθλητές υψηλού επιπέδου, με τους Καλανδαρίδη και Βόντζου να έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.